Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'nın İngiltere kaygısı

Giriş Tarihi: 28.1.2013

İngiltere'nin üyeliğinden ayrılma ihtimali Türkiye'nin AB hesaplarını yeniden ele almasına yol açtı. Mart 2011'den bu yana Brüksel'e gitmeyen Başbakan Erdoğan, fasıl açılmadan da gitmeyecek

Türkiye ile arasındaki buzların erimesi için Fransa'nın fasıllar konusunda atacağı adım beklenirken, İngiltere'nin AB üyeliğini referanduma götürme ihtimali Ankara'yı kaygılandırdı. İngiltere'nin AB üyeliğini sorgulaması, Türkiye'ye verdiği desteği de ikinci plana attı. Ankara, Fransa'nın kısa dönemde iknası için İngiltere'den beklediği desteği bulamadı. Türkiye, İngiltere'nin AB'den ayrılmasından da endişe ediyor. Ekonomik krizle sarsılan AB içerisinde İngiltere'nin birlikten çıkma ihtimali tartışılırken, Türkiye'nin AB sürecindeki en büyük destekçilerinden biri olarak bilinen Londra bu dönemde içişlerine odaklandı. Ankara, Ocak ayında başlayan İrlanda Dönem Başkanlığı ile yeniden fasıl açmak için Paris'in kararını beklerken, bu süreçte İngiltere'nin devreye girmediği öğrenildi. Üst düzey bir diplomatik kaynak, "İngiltere bu dönemde tamamen kendi işleriyle meşgul. Türkiye'ye destek vermek gibi bir düşünceleri yok" dedi.

ERDOĞAN KARARLI

Brüksel'den Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik davetler devam ederken, Erdoğan AB ile temas için hem fasıl açılmasını hem de Türkiye-AB ilişkilerine ivme kazandıracak bir adım atılmasını bekliyor. Son olarak 2011'in Mart ayında Brüksel'e giden Erdoğan'a ikili olarak Brüksel'den davet olmasına karşın, Ankara, başbakanın AB'ye yapacağı ziyaretin özel olarak hazırlanmasını istiyor.

MERKEL YENİ FASIL İÇİN DESTEK SÖZÜ VERDİ
Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) - AB Zirvesi'ne katıldığı Şili'de yoğun şekilde 2'li temaslarda bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'den AB ile müzakerelerde yeni fasıl açılması için destek sözü aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ı temsilen zirveye katılan Bağış, evsahibi Şili'nin Devlet Başkanı Pinera'nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Claus, Romanya Cumhurbaşkanı Traian Bacescu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Lüksemburg Başbakanı Jean- Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, İrlanda Başbakan Yardımcısı Eamon Gilmore, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas ile görüştü. Bağış'la yaptığı toplantıda Şubat sonunda Türkiye'ye yapacağı ziyareti heyecanla beklediğini belirten Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın akşam yemeği davetine icabet etmek için programını uzatacağını söyledi. Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin devam etmesini önemsediğini vurgulayan Merkel, İrlanda'nın AB dönem başkanlığı sırasında fasıl açılması için destek vereceğini ve bu konuda Fransız yetkililerle de görüşeceğini kaydetti. Van Rompuy da Erdoğan'ın davetine icabet edeceğini belirterek, kendisinin de Erdoğan'ı Brüksel'de ağırlamak istediğini söyledi. Rompuy, İrlanda'nın dönem başkanlığı sırasında fasıl açılmasını desteklediğini vurguladı. Bağış, Avusturya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Reinhold Lopatka ve Danimarka AB Bakanı Nicolai Wammen ile de görüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın İngiltere kaygısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN