Rezidans cinayeti davasına devam edildi

Şişli'deki bir rezidansta iş adamı Fatih Edremit'in öldürülmesine ilişkin davada, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin hakkındaki beraat kararını bozduğu Onur Özbizerdik'in yargılanmasına devam edildi.

Giriş Tarihi: 28.1.2013 15:42 Güncelleme Tarihi: 28.1.2013 15:42
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tarafların avukatları hazır bulundu. Sanık Onur Özbizerdik ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada söz alan sanık Onur Özbizerdik'in avukatı Ali Rıza Dizdar, bu olaydan beraat eden sanık Bülent Zara'yı, Fatih Edremit'in oğlunun vurduğunu öne sürerek, ''Müvekkilimizin annesi gözü önünde vurulmuştur. Müvekkilimiz vurulma korkusu içinde olduğundan duruşmaya gelememektedir. Mahkeme savunması alınmak üzere hazır olmasını isterse müvekkilimizi hazır ederiz'' diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı Orhan Erbay, sanığın hayati tehlike sebebiyle duruşmaya gelemediğinin belirtildiğini, bu konuda gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması için yazı yazılmasını talep etti.

ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

Mahkeme heyeti, İsmail Onur Özbizerdik'in bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Heyet, bir önceki celse ara kararında sanık hakkında zorla getirilme müzekkeresi çıkartılmasına hükmedildiğini ancak kararının yerine getirilmemesinden dolayı görevlilerin uyarılmasını ve bir sonraki duruşmada güvenlik önlemlerinin alınması için yazı yazılmasını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

Üye hakim Salim Tuna, sanığın zorla getirilmesi kararına muhalefet şerhi koydu.

Hakim, muhalefet şerhinde, sanığın zorla getirilme kararından haberdar olduğunu ve mazeret bildirmediğini belirterek, ''Sanığın duruşmalardan kaçmakta olduğunun anlaşıldığı, bu nedenle Özbizerdik hakkında yakalama emri çıkarılması gerektiği görüşünde olduğumdan çoğunluğun görüşüne katılmıyorum'' ifadelerini kullandı.

OLAY

Şişli'deki bir rezidansta yaklaşık 3 yıl önce iş adamı Fatih Mehmet Edremit'in öldürülmesine ilişkin davaya bakan İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklardan Hasan Heybetli'yi, ''kasten adam öldürmek'' suçundan 25 yıl, ''ruhsatsız silah taşımak'' suçundan da 10 ay hapis cezasına çarptırmış, diğer sanıklar İsmail Onur Özbizerdik ile Bülent Zara'nın ise beraatine karar vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyaya bakan Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Hasan Heybetli'ye verilen 25 yıl 10 ay hapis cezası ve sanık Bülent Zara hakkındaki beraat kararını onamış, diğer sanık Onur Özbizerdik hakkındaki beraat kararını ise bozmuştu.

Yargıtay'ın, Özbizerdik'in sanık Heybetli ile ''fikir ve irade birliği içinde hareket ederek, eylem üzerinde ortak hakimiyet kurduğunun anlaşıldığı'' gerekçesiyle hakkındaki bozma kararını verdiği belirtilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rezidans cinayeti davasına devam edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN