Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de krizi çözme stratejisi: Susturma

"Kimse aklının estiği gibi konuşmasın" diyen Kılıçdaroğlu, konuşan vekile parti içi disiplini işletecek

Giriş Tarihi: 29.1.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Milletvekili 'in "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözleriyle başlayan krizi sona erdirmek için strateji olarak "Susturma" politikası uygulayacak. Kılıçdaroğlu, "Kimse aklının estiği gibi konuşmasın" demeye hazırlanırken Güler'e tepki gösteren Mardin Ömerli ilçesi Belediye Başkanı Yılmaz Altındağ, dün 5 parti Meclis Üyesi ile birlikte CHP'den istifa etti. Bugün Meclis grup toplantısında yaşanan krizlerle ilgili stratejisini açıklayacak olan Kılıçdaroğlu basına kapalı bölümde parti içi disipline uyulmasını isteyecek. Milletvekillerine, "Dışarıda herkes birbirini savunacak, eleştiri yetkili organlarda yapılacak. Sosyal medya milletvekillerinin tartıştığı değil halkla çağdaş iletişim arenası olarak kullanılacak. Artık kimse aklının estiği gibi konuşmayacak" mesajı verecek olan Kılıçdaroğlu, yarın Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına başkanlık edecek, perşembe günü ise Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı yapacak.

İŞÇİ PARTİSİ
"CHP'nin ulusalcıları İşçi Partisi'ne geçecek" iddiaları da dün CHP'de dalgalanma yarattı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "CHP, 90 yıllık bir siyasi parti. Kayadan yel kopmaz" dedi. Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu "Benim geldiğim yer belli, gideceğim yer belli" diye konuştu. İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter de iddiaları yalanlarken Antalya Milletvekili Gürkut Acar, "Hiçbir yere gitmem mümkün değildir" dedi. İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey de bazı partililerin CHP'den ayrılarak, İşçi Partisi'ne geçeceği iddialarıyla ilgili, "İşçi Partisi, öncelikle CHP olmak üzere, MHP gibi diğer partiler içinde bir örgütlenme faaliyeti yürütmez" açıklaması yaptı.

Güler: Özür bekliyorum
Tepkilerin odağındaki CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler düzenlediği basın toplantısında "Türk ulusu ve Türk vatandaşlığı sistemini savunduğum için şahsımı ırkçılık, faşistlikle damgalamaya girişmiş her kişi ve kurumdan özür bekliyorum" dedi. Boşnak kökenli olduğunu hatırlatan Güler, Türkiye'nin, babasının memleketi Yugoslavya gibi olmasını istemediğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eleştirilerine de yanıt veren Güler, "Fahri doktorlar akademik doktorları çok kolay aşağılayabiliyor" dedi. Ulusun siyasi birlik, milletin ise toplumsal ve kültürel bir yapı olduğunu kaydeden Güler, "Ulus siyasi, millet ya da milliyet sosyal kavramdır. Elma ile armut mu desem; biri sebze biri meyve mi desem... Arada eşdeğerlik kuramazsınız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de krizi çözme stratejisi: Susturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN