'Atina'ya camiyi biz yapabiliriz'

Katar'da Yunanistan Başbakanı Samaras ile sürpriz görüşme yapan Erdoğan, imar konusunda Yunan hükümeti yardım ederse Atina'ya cami yapmayı önerdi

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile Doha'da yaptığı sürpriz görüşmede yılan hikayesine dönen Atina'ya cami yapılması konusunda Türkiye'nin yardımını önerdi. Erdoğan, Yunan hükümeti imar konusunda yardımcı olursa camiyi Türkiye'nin yaptırabileceğini söyledi. Erdoğan, dün Doha'da ilk olarak Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al Thani ve Katar Başbakanı, Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Alq Thani ile görüştü. Ardından da Doha'ya yatırım desteği için gelen Yunanistan Başbakanı Samaras ile buluştu. Katar'ın konuğu olan iki başbakan aynı otelde konaklarken, görüşme talebinin Atina'dan geldiği öğrenildi. Doha'ya Katar'ın Hellinikon havaalanına yapacağı 1.6 milyar dolarlık yatırımdan vazgeçmesi üzerine gelen Samaras'la 45 dakika görüşen Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

ANKARA'YA GELECEK
"Türkiye-Yunanistan arasındaki ikili ilişkileri ve Batı Trakya'daki sorunları değerlendirdik. Yetimhanenin bir çevre enstitüsü yapılması konuşuldu. 5 Mart'ta Ankara'da üst düzeyli istişare konseyi toplantısı yapılacak. Bu toplantıya kendileri hazırlıklı olarak gelip konuları neticeye bağlayacağız. Atina'daki cami konusunun parlamentodan geçtiğini söylediler. Biz de bunun illa tarafınızdan yapılması şart değil, eğer bize imar noktasında yardımcı olursanız biz de yaptırırız dedik. Yeter ki Atina'ya turizm için gelen Müslümanlar ibadet edebilecekleri bir yer bulabilsin. Sayın Samaras olumlu bir yaklaşım gösterdi. Bu tür adımların karşılıklı iyi niyet anlayışıyla çözülebileceği noktasında mutabakatımız oldu." Erdoğan, "Heybeli Ada'da bunu bekliyor musunuz?" sorusuna ise "Olabilir" yanıtını verdi. Erdoğan'ın Katar Emiri ile yaptığı görüşmenin gündemini ise Suriye oluşturdu. Erdoğan, şunları söyledi: "Enerjide neler yapabiliriz bunları görüşme fırsatımız oldu. İkincisi bölgesel konularla ilgili görüşmelerimiz oldu. Suriye konusunu detaylı olarak aramızda değerlendirdik. Bundan sonraki süreçte de Suriye halkının yanındaki birlikteliğimizi devam edecek."

ANKARA'YA DÖNDÜ

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in "İmralı'ya kurban gittiğini" söylemesine tepki gösteren Erdoğan, "Bahçeli niyet okuyuculuğuna mı başladı" dedi. Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde Katar'dan Ankara'ya döndü.

ÇİFTE S 600 JESTİ
Türk ve Yunan başbakanları aynı otelde konaklarken, Katar, iki başbakana da Mercedes S 600 verdi. Ancak iki başbakanın aynı tip süitlerde kalmadığı öğrenildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Atina'ya camiyi biz yapabiliriz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN