CHP'den avukatlar için araştırma istemi

Giriş Tarihi: 30.1.2013 19:43
CHP, gözaltına alınan ve tutuklanan avukatların evlerine yapılan baskınlar sırasında ve yargılama süreci ile cezaevlerinde yaşadıkları sorunların araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve arkadaşlarının imzasını taşıyan önergenin gerekçesinde, 2010 referandumu ile yeni bir yargı düzeni kurulduğunun açık bir olgu olduğu savunuldu.

Türkiye'de yargıda çökertilemeyen tek unsurun avukatlar olduğu ifade edilen gerekçede, ''Çağdaş Hukukçular Derneği, Türkiye'nin pek çok ilinde örgütlenmiş bir sivil toplum kuruluşudur. Çağdaş Hukukçular Derneği binalarında, başkan ve yöneticilerinin avukatlık bürolarında, konutlarında Avukatlık Kanunu'nun ve diğer kanunların öngördüğü usullere aykırı biçimde aramalar yapılmış, haklarında yakalama kararı çıkarılmış ve bir kısım avukat ise gözaltına alınmıştır'' görüşü savunuldu.

Gerekçede, operasyon sonrasında gözaltına alınan ve tutuklanan avukatların evlerine yapılan baskınlar sırasında ve yargılama süreci ile cezaevlerinde yaşadıkları sorunların araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'den avukatlar için araştırma istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN