PKK'nın büyük vurgunu

Teslim olan PKK’lının ifadesi örgütün gümrüklerde topladığı haraçların boyutunu da gözler önüne serdi. 45 kişiyle vergi toplayan örgütün, sadece kokainden kilo başına 3 bin dolar vergi aldığı belirlendi.

Giriş Tarihi: 30.1.2013 11:04 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 13:44
Güvenlik güçlerine teslim olan PKK'lının verdiği bilgiler, örgütün sınırda kaçakçılık yapanlardan vergi adı altında aldığı rakamları ortaya koydu.

Star gazetesinden Şeyhmus Çakan'ın haberine göre; pişman olup güvenlik güçlerine teslim olan R.D.'nin verdiği bilgiler örgütün sınırda nasıl kaçakçılık yaptığını, uyuşturucuları nasıl sevkettiğini ve aldığı vergi oranlarını deşifre etti. Türkiye sınırında 45 PKK'lının gümrükleme faaliyeti yürüttüğünü anlatan R.D; sigara, çay, şeker, benzin, mazot, uyuşturucu ve insan kaçakçılığının yanısıra elbise, kozmetik ürünleri, araba parçaları, uyuşturucu (kristal ve kokain), av tüfeği gibi ürünlerden kilosuna göre vergi aldıklarını belirtti.


65 BİN TÜMEN ALIYORDUK

Uyuşturucu kaçakçılığında Afganistan ve Pakistan üzerinden İran'a TIR'larla, ordan da Türkiye'ye giriş yapıldığına değinen örgüt üyesi, şu bilgileri verdi: "Biz uyuşturucu kaçakçılarından atlarla yada sırtla (yayan) mal ham geçerse (baz morfin)de kilo başı 25 bin Tümen (25 dolar) işlenmiş malın geçişinde 65 bin Tümen (65 dolar) alıyorduk. Para alınan her kaçakçıya örgüt tarafından HPG mühürlü ve kağıt üzerine 'Gümrüğünü aldık' şeklinde not yazılıyor ve gönderiliyor."


KALEM KALEM ORAN BELİRLENMİŞ

-Örgütün kaçak mallara belirlemiş olduğu vergilendirme ücretleri şöyle:

-ÇAY 2x25 kg kutu, katır başı 7 dolar,

-SİGARA 2x50bax kutularda katır başına 7 dolar,

-UYUŞTURUCU madde baz morfin (ham olarak) de kilo başına 25 dolar

-ELBİSE, giyecek, her at için 7 dolar

-UYUŞTURUCU madde işlenmiş ise kilo başına 65 dolar

-KOZMETİK ürünleri, at başı 7 dolar,

-ARABA parçalarında, at başı 7 dolar,

-KOKAİN, 1 kilodan 3 bin dolar (İran'da kilosu 50 bin dolar)

-AV tüfeği, at başı 7 dolar vergilendirme olarak para alınmaktadır.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PKK'nın büyük vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN