Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Barzani Türkiye'yi kızdırdı"

Barzani'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan Demokrat Birlik Partisi'nin(PYD) Yüksek Kürt Komitesi'ne katılımını onaylamasının Türkiye'yi kızdırdığı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 31.1.2013 17:40
Türkiye ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında diplomatik ve ekonomik ilişkiler gelişirken, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani'nin "pragmatik davranarak" PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan Demokrat Birlik Partisi'nin(PYD) Yüksek Kürt Komitesi'ne katılımını onaylamasının Türkiye'yi kızdırdığı öne sürülüyor.

New York Times gazetesinin haberinde, Türkiye ve Bölgesel Kürt hükümeti arasında son zamanlarda ekonomik ilişkilerin arttığı ve böylece Türkiye'nin enerji ihtiyacının bir bölümünü Kuzey Irak sayesinde karşıladığı ifade edildi. Haberde, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin de Bağdat'tan ayrı bir şekilde ekonomik bağımsızlığını arttırdığı belirtildi ve Mesut Barzani'nin PKK'yı Yüksek Kürt Komitesi'ne dahil etmesinin, Türkiye'de "öfke" ile karşılandığı iddia edildi.

Haberde, Mesud Barzani'nin Suriye'deki krizden faydalandığı, Barzani'nin Suriyeli Kürtlerin özerklik elde etmesi için sarf ettiği çabanın aynı zamanda bölgedeki kendisinin gücünü de arttırmasına yarayacağı savunuldu. NYT'nin haberinde Türkiye'nin bu durumun kendi Kürt nüfusunun da özerklik talebinde bulunmasına ilham vereceğini düşündüğü için, Mesut Barzani'nin girişimlerini endişe ile karşıladığı iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Barzani Türkiye'yi kızdırdı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN