Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilmede tarih Nevruz Bayramı

Giriş Tarihi: 31.1.2013

Terör örgütü lideri Öcalan 10 gün içinde eylemsizlik çağrısı yapacak. Örgüt üyelerinin Türkiye'den çekilmeyi tamamlama tarihi de belirlendi: 21 Mart Nevruz Bayramı

Ankara ile İmralı arasında yürütülen görüşmelerde parmakların tetikten çekilmesi için kritik bir adım daha atılıyor. Sürecin devamı için terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan "eylemsizlik" çağrısı yapacak. Öcalan, bu çağrıyı BDP aracılığıyla yapma konusundaki ısrar ederken, Ankara'nın İmralı'ya gidecek heyeti bu hafta netleştirmesi bekleniyor. Heyetin 10 gün içinde İmralı'ya gideceği ve Öcalan'ın çağrıyı yapacağı belirtiliyor. Öcalan ile MİT görüşmelerinde, örgüt üyelerinin Türkiye'den çekilmesi için "sınırda güvence" talebine olumlu yanıt geldi. Buna göre, silahsız çıkış sırasında sivil toplum kuruluşlarının içinde yer aldığı "gözlem gücü" denetiminde çekilme olanağı sağlanacak. Bu güç, sınır içindeki PKK'lıların güven içinde Kuzey Irak'a çekilmesini sağlayacak. Bu güvenlik gücü içerisinde, siyasi parti temsilcileri, istihbarat ve güvenlik görevlilerinin olması konusunda da mutabakata varıldı. Bölgedeki kış koşulları nedeniyle çekilmenin Mart ayında başlaması planlanıyor. Çekilmenin tamamlanması için ise tarih "21 Mart Nevruz Bayramı" olarak belirlendi.

OSLO YERİNE ERBİL

Daha önce Oslo'da yapılan görüşmelerin bu kez Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ev sahipliğinde Erbil'de yapılması görüşü ağırlık kazandı. İstihbarat birimlerinin güvenlik nedeniyle Süleymaniye'ye sıcak bakmadığı belirtiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilmede tarih Nevruz Bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN