Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'den ''Seçmeni tanıma klavuzu''

Giriş Tarihi: 31.1.2013 20:35
CHP, yaklaşan yerel seçimler öncesi ''Seçimde Başarı için Seçmeni Tanımak'' başlıklı bir kitapçık hazırladı.

Bilim Yönetim ve Kültür Platformu tarafından hazırlanan ve önce il başkanlarına verilen kitapçık, daha sonra ise il örgütlerine gönderilecek.
''İl-ilçe dinamikleri'', ''göç'', ''kır-kent ayrımı'', ''ekonomik yapı ve oy verme'' gibi başlıklar altında seçmenle nasıl iletişime geçileceği anlatılan kitapçıkta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sunumu da yer aldı.

Kılıçdaroğlu'nun kaleme aldığı ön söz yazısında, ''Partilerin amacı seçmen sayısını artırıp iktidara gelmektir'' ifadesi yer aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yazısı şöyle:

''CHP olarak, yaklaşan yerel seçimlerde daha çok sayıda belediye kazanabilmek ve daha sonra ülke genelinde iktidara gelebilmek için, bir yandan mevcut seçmen tabanımızı korurken diğer yandan yeni seçmenler kazanmak zorundayız. Seçim çalışmalarını daha sistemli ve daha planlı bir biçimde yürütmeliyiz. Seçimde başarı tabanı iyi tanımaya bağlıdır. Tüm il ve ilçelerde seçmen özellikleri iyi saptanmalıdır.''

Bir siyasi partinin lider, örgüt, ideoloji ve seçmen tabanı gibi dört temel unsurdan oluştuğu vurgulanan kitapçıkta, yaşlı ve yoksul ev kadınları ile genç, eğitimli ve çalışan kadınların beklentileri, talepleri ve bunlara bağlı oy verme davranışları arasında büyük farklılıklar görüldüğü belirtildi.
Kitapçıkta, ''2011 genel seçimlerinde yaşlı ve yoksul ev kadınları ağırlıkla AKP'ye oy verirken özellikle eğitimli ve çalışan genç kadınlar büyük ölçüde CHP'yi desteklemiştir. Bu nedenle kadınlar ve gençler deyip geçmek yerine, 'hangi gençler', 'hangi kadınlar' gibi ayrıntılı sorular yönelterek, bunların üzerinde titizlikle durmamız gerekmektedir'' değerlendirmeleri bulunuyor.

Seçmen davranışı üzerinde seçmenin yaşadığı yerin, yerleşim biriminin önemli etkileri olduğu bildirilen kitapçıkta şu görüşlere yer verildi:

''Köy, küçük kasaba ortamı, şehir, büyükşehir hatta aynı şehrin farklı mıntıkaları seçmen üzerinde farklı etkiler yaratabilmektedir. Bazı partiler köy ve kasabalarda bazıları ise büyük şehirlerde daha başarılı olmaktadır. İşte bu nedenle yalnızca Türkiye ölçeğinde değil ilin sınırları içerisinde bulunan yerleşim birimleri arasındaki farklılıkların da net olarak belirlenmesi gerekmektedir. Önemli istisnaları da olmakla birlikte birçok ilimizde yerleşim birimleri küçükten büyüğe doğru ilerledikçe CHP oy oranları basamak basamak yükselmektedir.''

-''Üstünlük kurmalıyız''-

CHP'nin hazırladığı kitapçıkta, ideoloji ve siyasi görüşün, seçmenin siyasi tercihini belirlemede çok önemli bir unsur olduğu vurgulandı.

Seçmenlerin önemli bir bölümünün siyasi tercihini, benimsemiş olduğu ideolojiye veya siyasal görüşe göre yaptığı belirtilen kitapçıkta, şunlar kaydedildi:

''CHP seçmenlerinin çok önemli bir bölümü partiye oy verme nedenlerini sosyal demokrat, sol, merkez sol, demokratik sol görüşü benimsemiş olmalarına bağlamaktadır. AKP seçmenleri arasında ise sağcılığı, muhafazakarlığı ve milliyetçiliği ön plana çıkartan güçlü bir ideolojik seçmen kesimi mevcuttur. MHP ve BDP seçmenleri ise partilerine esas olarak benimsedikleri milliyetçi ideolojilerden dolayı oy vermektedir. Sol, sağ, liberallik, sosyal demokratlık, sosyalizm ve muhafazakarlık ülkemize yurt dışından taşınmış Avrupa kökenli ideolojilerdir. Kökleri daha eskiye giden milliyetçilik ve şeriatçılık gibi ideolojiler de siyasi hayatımızda ve seçmen tercihlerinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. AKP tarafından savunulan otoriter muhafazakar ideolojinin görüş ve değerleri seçmenlere farklı kanallar tarafından (parti, dernekler ve vakıflar, cemaatler, bazı durumlarda bizzat kamu görevlileri) yoğun bir biçimde aktarılmakta ve hatta benimsetilmektedir. İşte bu nedenle CHP'liler olarak hem kendi savunduğumuz Cumhuriyet değerlerini hem de çağdaş sosyal demokrat bakış açısını yurttaşlara en iyi biçimde anlatmak zorundayız. Diğer siyasi partilerin düşünce ve değerlerini sağlam ve tutarlı biçimde eleştirebilmek için kendi görüşlerimizin neler olduğunu çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Farklı görüşlere sahip seçmenleri CHP'ye kazandırmak için fikirsel ve ideolojik üstünlüğü mutlaka elde etmeliyiz.''

-Etnik ve dini aidiyet ile oy verme ilişkisi iyi takip edilmeli-

Etnisite veya dini inançlar gibi kültür temelli farklılıkların, siyasi davranışı yönlendirebilen önemli etmenler arasında yer aldığı ifade edilen kitapçıkta, ''Aynı dili konuşan veya aynı dini inancı paylaşan kimselerin bu benzerliklerini aynı siyasi doğrultuda oy kullanarak ortaya koydukları, bunun da ötesinde etnik ve dini grupların kültürel farklılıklarının korunması ve tanınması için siyasi faaliyet yapmaları günümüzde daha belirgin bir eğilim haline geldiği'' belirtildi.

Bu nedenle etnik ve dini topluluk aidiyeti ile oy verme davranışı arasındaki ilişkilerin iyi takip edilmesi gerektiğine işaret edilen kitapçıkta, ''Bununla birlikte aynı etnik gruba mensup kimselerin her zaman aynı doğrultuda oy kullanmaları genel bir kural değildir. Araştırmalar doğu bölgelerindeki illerimizde esas olarak BDP ve AKP'ye yönelen Kürt oylarının, Kürtlerin yoğun olarak göçtüğü batı bölgelerinde daha çok sayıda parti arasında paylaşıldığını göstermektedir'' değerlendirmesi yapıldı.

-Bu sorulara yanıt bulun-

Kitapçıkta örgütten kendilerine sormaları gereken yüzlerce soruya da yanıt arandı.

''Seçimde Başarı için Seçmeni Tanımak'' kitapçığında yer alan bazı sorular şöyle:

''İlinizde ekonomik durgunluk, işsizlik, yoğun dış göç ve bunların sonucu olarak milletvekili kaybı yaşanmakta mıdır? İlin sıralamadaki gerilemesi ve göreli nüfus kaybı seçmenler ve özellikle kanaat önderleri tarafından ne ölçüde bilinmekte ve tartışılmaktadır? Sosyoekonomik sıralamada sürekli gerileyen illerimizde ve ilçelerimizde AKP'nin elde ettiği seçim başarısını nasıl açıklayabiliriz? AKP'nin iktidar döneminde ilinizin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyinde kayda değer bir ilerleme sağlanmışsa bu gelişmenin en çok göze çarpan ve yöre halkını en çok memnun eden yanları nelerdir?''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'den ''Seçmeni tanıma klavuzu''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN