Elif'in 7 yıllık anne hasreti sona erdi

Ailesinden alınarak bir Alman aileye verilen Türk kızı Elif Yaman, 7 yıl sonra annesi Ayşe Yaman ile Sakarya'da gözyaşları içerisinde kucaklaştı

Giriş Tarihi: 31.1.2013
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla gurbetçi kızı Elif Yaman'ın, sınırları aşan anne hasreti sona erdi. 12 yaşında ailesinden alınan Elif Yaman, Sakarya'da yaşayan annesi Ayşe Yaman'a gözyaşları içinde sarıldı. Elif Yaman'ın dramı Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde 12 yaşında ailesinden alınarak Alman bir aileye verilmesi ve ardından annesi Ayşe Yaman'ın ise işsiz olduğu gerekçesi ile sınırdışı edilmesiyle başladı. 7 yıldır annesini görmeyen Elif Yaman'ın dramını öğrenen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, anne ile kızının buluşturulması talimatını verdi. Maddi imkanı olmayan Elif Yaman'ın hem pasaport bedeli hem de uçak bileti devlet tarafından karşılandı. THY'nin tarifeli seferi ile İstanbul'a gelen Elif, kendisine tahsis edilen bir araçla Sakarya'ya hareket etti.

'CİDDİ BİR SORUN'
Sakarya Elmas Otel'de gerçekleşen buluşmada anne kız dakikalarca birbirlerine sarıldı. Türkçe konuşamayan Elif Yaman bir tercüman aracılığı ile duygularını anlattı. Kendisi gibi Almanya'da çok sayıda Türk çocuğun koruyucu ailelerin gözetiminde olduğunu belirten Elif Yaman, bunun çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Elif Yaman, yanında bulunduğu Alman koruyucu ailenin dini bakımdan kendisine herhangi bir baskı yapmadığını da sözlerine ekledi.

'TARİF EDEMEM'
Anne Ayşe Yaman ise kızına kavuşmuş olmanın mutluluğunu tarif edemediğini dile getirerek, Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a teşekkür etti. Ayşe Yaman, "Bundan sonra nerede yaşayacaksınız" sorusuna, "Henüz bunları konuşmak için çok erken. Bunu kızımla birlikte görüşmem lazım ama bana Türkiye'de yaşamak istediğini söyledi" dedi. Anne ve kızı daha sonra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a teşekkür etmek için Ankara'ya hareket etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elif'in 7 yıllık anne hasreti sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN