Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Büyükelçisi’nden ilk açıklama

ABD Büyükelçisi Riccardione patlamanın ardından ilk kez konuştu.

Giriş Tarihi: 1.2.2013 15:15 Güncelleme Tarihi: 1.2.2013 16:33

Amerikan Büyükelçisi Francis Riccardione, hızlı müdahalesi nedeniyle Türkiye'ye teşekkür ederek "Üzgünüz, Türk makamları ile yakın çalışmamız sürecek" dedi.

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, büyükelçilik binasının Paris Caddesi'nde bulunan kapısındaki patlamanın ardından basına yaptığı açıklamada, Türk devleti, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Emniyet Müdürü Kadir Ay'a teşekkür etti.

Ankara Valisi Yüksel ile ABD Büyükelçiliği'nin kapısı önünde gazetecilere açıklamada bulunan Ricciardone, acil bir şekilde gelişmelere cevap verdikleri için Türk yetkililere minnettar olduklarını söyledi.Çok üzgün olduklarını dile getiren Ricciardone, saldırı sırasında yaralanan kişinin bir an önce iyileşmesini dilediklerini ifade etti.

Ricciardone, Türk yetkililerinin aldığı hızlı güvenlik önlemleri sayesinde şu an büyükelçiliğin güvenlikli ve personelin de koruma altında olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

"Terörizme karşı beraber savaşmaya devam edeceğiz. Bugünkü olay, her iki ülkenin de terörizmden zarar gördüğünü açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu tür eylemler, sorun çözülene kadar bizim kararlılığımızı artırır ve işbirliğimizi daha da ilerletmemizi sağlar" dedi.

Büyükelçilik çalışanlarının saldırıda ölen personeli saygıyla selamladıkları ifade eden Riccardone, ilk dakikadan itibaren pek çok telefon ve e-mail aldıklarını belirterek Türk halkına acılarını paylaştıkları için teşekkür etti.

Ricciardone, Türk yetkililerle olayla ilgili araştırmalar konusunda görüşmeler yaptıklarını ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da, gelişmeler üzerine ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne geldi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN YAZILI AÇIKLAMA

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, büyükelçilik girişindeki patlamayla ilgili olarak, "Türk Hükümeti'ne, basın mensuplarına ve tüm Türk halkına olaya dair gösterdikleri öfke ve bizimle kurdukları dayanışma için teşekkür ederiz" açıklamasında bulundu.

ABD Büyükelçiliği'nden patlamayla ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"1 Şubat 2013 günü 13.15 sularında ABD Büyükelçiliği'nde bir patlama olmuştur. Şu anda olay hakkında araştırmalarını sürdüren Türk Emniyet yetkilileri gerekli her türlü önlemi almıştır. ABD Büyükelçiliği olarak Türk Hükümeti'ne, basın mensuplarına ve tüm Türk halkına olaya dair gösterdikleri öfke ve bizimle kurdukları dayanışma için teşekkür ederiz."

SMS'Lİ TEŞEKKÜR

ABD'li yetkililer patlamanın ardından gazetecilere konuyla ilgili kısa mesaj gönderdi. Kısa mesajta büyükelçilikte patlama olduğu bilgisi yer alırken Türk yetkililere yapılan hızlı müdahale için teşekkür ediliyor.

İşte ABD Büyükelçiliği'nden gazetecilere gönderilen SMS:
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Büyükelçisi’nden ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN