Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan bakanlarla lu konuşacak

Başbakan Erdoğan ve 25 bakana dağıtılan lu telefonlara SIM kart takıldı. Bakanlar Kurulu bu telefonlarla mesajlaşacak.

Giriş Tarihi: 3.2.2013 10:46 Güncelleme Tarihi: 3.2.2013 10:47
'ın dinlemelere karşı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyeleri için ürettiği lu telefonlar kullanıma girdi. Başbakan Erdoğan ve 25 bakana dağıtılan kriptolu telefonlara SIM kart takıldı. Her bakana ayrı numara verilerek hazırlanan liste Kabine üyelerine dağıtıldı.

Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt'un haberine göre; konuşmanın yanı sıra Başbakan Erdoğan ve Bakanlar bu telefonla kriptolu mesajlaşacak. Mesajlar sadece kriptolu telefonlar arasında normal yazı karakteriyle gidecek. Ancak depolanan yerde anlamsız karakterle çıkacak. Bu nedenle başkaları tarafından okunması ve kaydedilmesi mümkün olmayacak.


TESLİM EDİLDİ

Başbakan Erdoğan'ın evi ve çalışma ofisinde dinleme amaçlı 'böcek' bulunmasının ardından alınan tedbirlere bir yenisi eklendi. TÜBİTAK'ın geliştirdiği K2 ismiyle kriptolu cep telefonu Başbakan Erdoğan, Başbakan yardımcıları ve bakanlara teslim edildi.

Başbakan ve 25 bakanın birbirleriyle haberleşmesinde kullanılacak kriptolu telefonlar hem makam odalarında hem de araçlar da taşınacak. Bakanlar telefonu Başbakan Erdoğan'ın arama ihtimaline karşı eve de götürecek.

Telefon, cep telefonu konuşmasına geçmeden önce 'Güvenli konuşmaya geçmek üzeresiniz' deyip 10-15 saniye sonra çalmaya başlıyor.

Tam bu sırada kripto devreye giriyor ve üçüncü kişilerin anlayamayacağı bir formata dönüşüyor. Ses şifrelenerek aktarıldığı için dinleme ve kaydetme imkansız hale geliyor.

Kaynak: Bugün
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan bakanlarla kriptolu konuşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN