'Sabırlıyız ama bir yere kadar'

Erdoğan, 'nde AB'yi sert sözlerle eleştirdi: AB hedefimizde bir sapma asla söz konusu değil. Sorun AB'de. Sabırlıyız ama bir yere kadar

Giriş Tarihi: 5.2.2013
, üç ülkeyi kapsayan Avrupa turunun ilk ayağı 'nde AB'ye tarihi uyarılar gönderdi. Çek Başbakan Petr Necas ile ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısı ve Türk-Çek İş Forumu'nda konuşan Erdoğan'ın mesajları şöyle:
YENİ BARİYERLER KONULDU: Türkiye, 1959'dan beri AB'ye üye olma mücadelesi veriyor. Türkiye'nin AB müzakerelerinde karşılaştığı sorunlar Türkiye'den değil AB'den kaynaklanan sorunlardır. 10 yıldır, yıllık ortalama yüzde 5.3 büyüme kaydeden bir ülkeyiz. Biz madem ki bir dünya ülkesiyiz öyleyse gidemediğimiz bir yer olmamalı diye düşünüyoruz.
AVRUPA'NIN BİZE İHTİYACI VAR: Şu anda tüm girişimcilerimiz hallaç pamuğu gibi... Fellik fellik... Tercümelerini iyi yapın ha... Buralara gidiyorlar. Türkiye'nin bu imkanlarına, potansiyeline rağmen AB'den çıkarılan engeller açık söylüyorum, Türkiye'ye değil doğrudan doğruya AB'ye zarar verir. Bugün artık türkiye'nin AB'ye değil, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var.
TÜRKİYE'NİN KATKILARI: Avrupa'da büyüyen ekonomik krizin önlenmesine Türkiye katkı sağlayabilir. Niye? 1.5 milyarlık İslam dünyası Türkiye'nin AB içinde yer almasını bekliyor, istiyor ve destekliyor. Bu ciddi bir potansiyel doğuracaktır. Avrupa'da yükselen ırkçılığa karşı Türkiye katkı sağlayabilir. Avrupa'nın başta Ortadoğu olmak üzere çok geniş bir coğrafya ile iletişimine Türkiye katkı sağlar. Liderlerin Türkiye'yi geçici siyasi kaygılarla değil, bu büyük potansiyele sahip güçle değerlendirmeleri Avrupa'nın yararına olacak.
BİZİM AB HEDEFİMİZDE BİR SAPMA YOK: Bizim hükümet olarak AB hedefimizde bir sapma asla söz konusu değil. Bu noktada bir gönülsüzlük içinde değiliz. Yeni arayışlar içinde değiliz. Ancak üzüntülüyüz. Ben Şangay İşbirliği konusunu gündeme getiriyorum. Bundan bazıları rahatsız oluyor. Niye rahatsız oluyorsun? Şangay İşbirliği konusu AB'nin alternatifi midir? O ayrı bir yapılanmadır, bu ayrı bir yapılanmadır.
SABIRLIYIZ AMA BİR YERE KADAR: Ve müzakerelerin de ilelebet devam edemeyeceğini, ilelebet sürüncemede bırakılamayacağını herkes görmeli ve anlamalıdır. Nereye kadar? 54 yıl, kolay değil. 54 yıl sabır çeken AB üyesi ülkeler içinde bir başka ülke yok. Sabırlıyız ama bir yere kadar.
AFFEDİLİR BİR ŞEY DEĞİL: Türkiye'nin bu kadar oyalanması affedilir dayanılır birşey değildir. Adama sorarlar, yani 54 yıl siz Türkiye gibi bir ülkeyi kapıda niye bekletiyorsunuz. Yapamadığı veya yapmadığı yerine getirmediği ne var? Ağızlarında tek şey var, Ankara anlaşması. Ankara anlaşmasının biraz daha gerisine git bakalım orada ne var? Buralara tabii girmek istemiyorlar.
GELİN BU İŞİ BİTİRELİM: Türkiye cumhuriyeti olarak AB'ye almadınız ama AB üyesi ülkeler içerisinde 5 milyon Türk yaşıyor. Siz bizi resmen almadınız ama Türkiye zaten buraya halkıyla girmiş vaziyette, oyalamayın gelin bu işi bitirelim diyoruz.

ÇEKLER'DEN 'AÇIK ÇEK'
Türkiye'nin AB sürecine Çek Başbakan Necas'tan tam destek geldi. Necas, "Biz AB'nin, Türkiye'yi alarak genişlemesi gerektiğine inanıyoruz. Görüşmelerin dar boğaza girmesinden büyük üzüntü duyduk. Fransa'dan gelen görüşmelerin yeniden açılacağına yönelik sinyallerle de mutlu olduk" ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan, Çek Cumhuriyeti'ndeki temaslarının ardından Macaristan'a geçti.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Sabırlıyız ama bir yere kadar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN