Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soruşturmada MİT-CIA işbirliği

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı sonrası MİT ve CIA saldırganın bağlantılarını çözmek için işbirliği başlattı. ABD Büyükelçiliği Hukuk Müşaviri savcılarla görüşürken, silahlar da incelemeye alındı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan canlı bomba saldırısı incelemesi derinleştiriliyor. Savcılık bilgisindeki emniyet soruşturması sürerken, MİT ile CIA işbirliğine gitti. MİT, yurt içinde inceleme başlatırken yurt dışında CIA ile ortak çalışıyor. İstihbarat örgütleri, Ecevit Şanlı'nın bombayı nerede ve kimden aldığını çözmeye çalışıyor. Amerikalılar tehdidin halen sürdüğü düşüncesiyle hareket ederken, örgütle ilgili tüm bağlantı ve yapılanmaya yönelik çalışma başlattı. İki istihbarat örgütü, Şanlı'nın özellikle Almanya'daki hayatı ve örgüt ilişkilerini araştırıyor. Polis, saldırıda kullanılan TNT, el bombası ve tabanca üzerindeki incelemesini de sürdürüyor.

SAVCIDAN BİLGİ ALDILAR

ABD Büyükelçiliği Hukuk Müşaviri dün Ankara adliyesinde Cumhuriyet Başsavcı vekili Nuri Yiğit, Şadan Sakınan ve olay yerini inceleyen savcı Mustafa Bilgili ile görüştü. Görüşmede, soruşturmanın son durumu, Şanlı'nın tespit edilen bağlantıları ve eylemde hedefin kim olduğuna yönelik soruların değerlendirildiği öğrenildi. Savcılık yetkilileri ise önümüzdeki günlerde olayın netleşeceği bilgisini verdi. Polis, Şanlı'nın cenazesini Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan alan kardeşlerinin ve akrabalarının da ifadelerine başvurdu. Şanlı'nın akrabalarının birçoğunun yurt dışında yaşadığı belirtildi.

AKARSU İÇİN SAYGI DURUŞU
Cuma günü saat 13.13'te gerçekleştirilen saldırının ardından bayrakların yarıya indiği ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde dün derin bir sessizlik yaşandı. Olayda hayatını kaybeden Büyükelçilik güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu için saldırıdan 72 saat sonra, 13.13'te, 1 dakikalık saygı duruşu ve anma töreni yapıldı. Büyükelçi Francis Ricciardone ve çok sayıda çalışanın katıldığı törende konuşma yapılmadı. Büyükelçiliğin ve Türkiye'deki ABD konsolosluklarının bayrakları ise yarına kadar yarıya indirilmiş olarak kalacak. Törene, Akarsu'nun oğlu Sami Akarsu ve kuzeni Murat Akarsu da katıldı.

DİDEM SAĞ GÖZÜNÜ KAYBETTİ
Ankara Numune Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, saldırıda 7 milimetrelik bir şarapnel parçasının gazeteci Didem Tuncay'ın sağ gözünün önünden girip arkadan çıktığını, "Görme fonksiyonlarında kalıcı hasar oluşturduğunu" söyledi. Zengin, "Ancak, cuma akşamı yapılacak ameliyatla gözün şekil bütünlüğü sağlanabilecek" dedi.

ELÇİLİK FALİYETLERİ NORMALE DÖNDÜ
DHKP-C'li Ecevit Şanlı'nın canlı bomba eylemine sahne olan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ve konsolosluklarında hayat normale döndü. Büyükelçilik hizmetleri dün verilmeye başlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soruşturmada MİT-CIA işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN