Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yargının çözemediği konular sorun oluyor'

Giriş Tarihi: 5.2.2013

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Tutuklu milletvekilleri konusu 2 seneyi doldurdu. Yargının zamanında çözemediği her konu siyasi, güvenlik, sosyal sorun olarak ortaya çıkıyor" dedi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dün A Haber'de Murat Akgün'ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Çiçek, Ergenekon davası kapsamında tutuklu olan milletvekillerinin durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çiçek, "Tutuklu milletvekilleri konusu 2 seneyi doldurdu. Seçilen kişiler, seçilme süresinin yarısını doldurdu, halen davalar bitmedi. Yargının zamanında çözemediği her konu siyasi, güvenlik, sosyal sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle yargı bu tartışmalardan kendisini bir an evvel kurtarması gerekir" dedi. Çiçek yeni anayasa süreciyle ilgiliyse şöyle konuştu: "Hayır iş uzayınca şerre dönüşür. Bu sözü haklı çıkarmamak gerekir. Mart sonuna geldiğimizde aşağı yukarı anayasa metninin omurgası çıkmış olur. Bir aksilik olmazsa, anayasa konusunda tüm partilerin mutabık kaldığı, biraz yoğunlaşarak mutabık kalacakları veya tümüyle ayrıştıkları noktaların tamamını çıkarabiliriz" diye konuştu. Çiçek'in gündeme ilişkin bazı başlıklar şöyle:

SALDIRININ HEDEFİ HUZUR:
ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırının amacı Türkiye'de huzur ve istikrarın bozulması, belli politikaları olumsuz etkilemek. Türkiye bu tür terör saldırılarının açık hedefi. Türkiye'de 38 terör örgütü bulunuyor.

MİLLETVEKİLLERİNE UYARI:
(İmralı süreci) Böyle bir ortamda işlemleri yürütürken olabildiğince hassas olmak lazım. Ne zaman, nerede açıklama gerekiyorsa, o açıklamalar ilgililer tarafından yapılmalı. Biz olsa olsa metoduyla, kime mikrofon uzatılırsa bu konularda birinci sınıf terör uzmanı gibi konuşma yapıyoruz. Bu da vatandaşın kafasını karıştırıyor. Burada da milletvekillerimizin çok dikkat etmesi gerekir. ANKARA

TUTUKLU VEKİLE CENAZE İZNİ
KCK davasında tutuklu yargılanan BDP'nin tutuklu Şırnak Milletvekili Selma Irmak, özel izinle kanser hastası olan ve vefat eden babası Yusuf Irmak'ın (63) Mardin'deki cenazesine katıldı. Irmak dün Mardin'in Kızıltepe ilçesinde babasının cenazesine katıldı. Mahkemenin 3 gün izin verdiği Irmak'ın, sadece taziye evinde ve taziye çadırında bulunmasına müsaade edildi. Cenaze arabasında babasının tabutuna sarılan Irmak gözyaşlarına hâkim olamadı. Irmak, taziye çadırına gelenlerle tek tek tokalaşarak taziyeleri kabul etti. Irmak bugün ise babasının defnedileceği Derik'e bağlı Virekli köyüne gidebilecek. Irmak 3 günü taziye evinde geçirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yargının çözemediği konular sorun oluyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN