Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aş evden yatak bizden

Patriotların masraflarının nasıl paylaşılacağı netleşti. Türkiye'deki limanlara nakil ile tüm bakım ve iaşe masrafları gönderici ülkelere ait. Barınma, altyapı ve yurt içi nakiller Türkiye'den

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Suriye'den gelebilecek olası bir kimyasal silah tehdidine karşı 3 ile kurulan Patriot sistemleriyle birlikte Türkiye'ye gelen askerlerin masraflarının karşılanması konusunda uzlaşmaya varıldı. Gönderici ülkelerin her biriyle ayrı ayrı yapılan anlaşmalar gereği füzelerle ilgili her türlü bakım ve onarım masrafı gönderici ülkeye ait olacak. Türk limanlarına ulaşmasından sonraki yol masrafları, barınma ve güvenlik ihtiyaçlarını Türkiye sağlayacak. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Patriotlar ile ilgili önceki gün akşam Meclis Genel Kurulu'na bilgi verdi. Yılmaz, Patriotların, savaş uçakları, orta ve uzun menzilli balistik füzeler, gemilerden fırlatılan füzeler ile insansız hava araçlarına karşı etkin savunma sağlayacağını bildirdi. Yılmaz, Patriot bataryalarının Türkiye'ye intikali ve işletimine ilişkin masrafların gönderen ülkeye ait olduğunun altını çizdi ve şöyle devam etti: "Gönderici ülkeler limana kadar olan intikal masraflarını, iaşe dâhil olmak üzere, her türlü personel giderlerini karşılamaktadırlar. Türkiye ise konuş bölgelerinde yol yapım ve geliştirme ile zemin iyileştirme, aydınlatma ve güvenlikle ilgili diğer altyapı ihtiyaçları, yangın söndürme hizmetleri, barınma ile ilgili sair giderler, ofis ve dinlenme alanları, nakliye ve ulaştırma, indirme limanında geçici depolama ve emniyet, müttefik ülkelerin araç ve konteynerlerinin limandan konuş bölgelerine intikali, konvoy güvenliği, konuş bölgelerinde konteynerlerden indirilmesi, depolama alanına sevki, acil yardım hizmeti, resmî iletişim ihtiyaçları, konuş bölgelerinde İngilizce bilen irtibat subayı tefriki Türkiye'ye aittir. Askerlerin yiyecek, içeçek ve çamaşır gibi hizmetleri gönderen ülkeye ait."

8 ŞUBAT'TA TÜMÜYLE HAZIR
MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Patriot sistemleri ve ilgili personel sevkıyatının 30 Ocak 2013 itibarıyla tamamlandığını söyledi. Yılmaz, Almanya ve Hollanda'ya ait bataryaların harekât yeteneğine ulaştığını, ABD'ye ait bataryaların ise bu hafta içinde tam harekat yeteneğine ulaşmasının beklendiğini kaydetti. Patriotların entegre olarak çalışacağı ve 8 Şubat'ta tamamen kullanıma hazır hale geleceği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aş evden yatak bizden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN