Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kuzu değiliz noktayı koyarız'

AB'ye fıkrayla karışık "Kuzu değiliz, son noktayı koyarız" mesajı veren Erdoğan, ABD elçiliğine yapılan saldırı için "Aslolan failler zincirini ortaya çıkarmak" dedi

Giriş Tarihi: 7.2.2013
, Slovakya'da AB'ye kuzuyu yiyen kurt fıkrasıyla "Biz de kuzu değiliz. Bir yerde de biz de artık noktayı koyarız" mesajı verirken, ABD elçiliğine yapılan saldırı dahil hiçbir terör olayının İmralı sürecini etkilemeyeceğini vurguladı. Erdoğan, Avrupa turunun son durağı Slovakya temaslarında Başbakan ile ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi, ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da şunları söyledi:

KURT KUZU FIKRASI

("AB'ye 'yeter' diyeceğiniz zaman olarak bir nokta var mı" sorusuna) Bizim AB'nin kapısını çalışımız sene 1959. 1963'te resmi müracaatımız var. 50 yıldır biz hala kapıdayız. Bize 'şunu yapamadınız' diyemediler. Yani siz birisine olumsuz cevap vermek istiyorsanız bahaneler çoktur, bahaneleri uydurabilirsiniz. Ben tabii Robert'i istisnalar içinde olan bir arkadaşım olarak görüyorum. Bizde bir fıkra var. Kurt kuzuyu yiyecek. Kuzu diyor ki 'ne yaptım da beni yiyeceksin.' Kurt diyor ki 'Suyu bulandırdın.' Ve tutup kuzuyu yiyor. Bugüne kadar hep böyle geldi ama böyle gidecek değil. Biz de kuzu değiliz. Fakat biz sabırla devam ediyoruz. Ama bu nereye kadar olur o ayrı konu. Tabi bir yerde de biz de artık noktayı koyarız.
(ABD elçiliğine yapılan saldırının çözüm sürecini etkileyip etkilemeyeceği) Bu saldırıyla ilgili dışımızda birçok değerlendirmeler, yorumlar yapılıyor. Şunu açık söylemeliyim: ABD'den gelenler de, gerek Almanya, gerek Fransa, tüm buralardan yapılan görüşmelerde bizim İmralı'yla yapmış olduğumuz çalışmayı engellemeye yönelik böyle bir adım dahi olsa, bu bizim çalışmalarımızı engelleyemez. Şu anda takvim çalışmaktadır. Bizim için aslolan bu olayın failler zincirini ortaya çıkarmaktır.
Ortada bir canlı bomba vardır. Kimler yönetmiştir, nasıl gelmiştir, nereyle irtibatlıdır bunların ortaya çıkması lazım. Erdoğan Slovakya-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:
Türkiye 2005'te AB ile katılım müzakerelerine başladı. Millet olarak büyük bir heyecan ve kararlılıkla başladığımız müzakereler AB tarafının önümüze çıkardığı yapay engeller nedeniyle yavaş ilerliyor. Engellerin siyasi olması şevkimizi ciddi şekilde örseliyor.
Güney Kıbrıs'ın durumunun AB müktesebatıyla yakından uzaktan alakası yoktur. Biz AB'ye yük olacak değil, AB'den yük alacak bir ülkeyiz. Zaten şu anda AB'ye kimlerin yük olduğu ortaya çıkmaya başladı.

ERDOĞAN: KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK
Başbakan Erdoğan,üç gün süren Orta Avrupa seyahatinin ardından döndüğü Ankara'da önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda şunları söyledi:
HASSASİYETİMİZ VAR: (BDP'li Pervin Buldan'ın İmralı'ya eşbaşkanların gitmesi yönündeki ısrarının hatırlatılması üzerine) Kimin gidip gitmeyeceğine kendilerinin karar verme yetkisi yok. Bu konuda Adalet Bakanlığımız kime izin verirse, müsaade ederse adaya ancak onlar gidebilir. Kimin gidip gitmeyeceği konusunda hassasiyetimiz var. Çünkü çözüm sürecini biz başlatmış bulunuyoruz. Bu çözüm sürecine söylemleriyle, fiilleriyle gölge düşürecek olanlarla kaybedecek vaktimiz yok.
TEK ÇATIDA AMAÇ SİVİLLEŞME: (Yargıtay ve Danıştay'ın tek çatı altında toplanması) Yeni anayasa çalışmasına yönelik partiler tekliflerini sunuyorlar. Bu konu grubumuzun hepsini tek çatı altında toplamak suretiyle bir sivilleşme sürecinin başlatılmasına yönelik teklifidir.
TSK'NIN BİR RUTİNİ: (TSK'da yaşandığı iddia edilen istifaların hatırlatılması üzerine) Emeklilik olayı TSK'nın bir rutinidir. Hizmet süresini dolduranlar, süreyi doldurduktan sonra isterse emekliliğini isteyebilir. TSK'nın, bir zaafa düşmesi gibi yaklaşım tarzları hakikaten affedilir bir şey değildir. TSK'nın böyle bir zaafa düşmesi söz konusu değil. Ortalığı karıştırmak isteyenlerin, art niyetlilerin ortaya attığı bir virüstür, başka bir şey değildir.

VİZEDE UZLAŞMA
Başbakan Tayyip Erdoğan ile Fico arasında yapılan görüşmelerde iki ülke arasında belli noktalarda vize muafiyeti sağlanması konusunda karar alındı. Erdoğan, "Döner dönmez Slovak halkının Türkiye'ye girişini kolaylaştırma, vize muafiyetini sağlama adımını atacağız. Slovakya'nın da özellikle işadamlarımız, akademisyenler, öğrenciler ve sanatçılara yönelik böyle bir vize muafiyeti olacak" ifadelerini kullandı.

21 ŞEHİT İÇİN ŞEHİTLİK
Erdoğan, Slovakya'da şehit olan ve kabirleri tespit edilen 21 şehit için şehitlik yapılacağını açıkladı. Erdoğan, "Bizim burada da şehitlerimiz var. 21 şehidimizin kabrine ulaşıldı. Bratislava'da şehitlik yapılsın istiyorum. Sağ olsun sayın başbakan da hemen talimatı verdi, en kısa zamanda bu kabristanımız şehitlik olarak tesis edilecek" dedi.

TANAP'A START VERİLDİ
Nabucco'da ilerleme sağlanamadığını belirterek AB'yi uyaran Erdoğan, şöyle dedi: "Nabucco projesinde maalesef herhangi bir ilerleme söz konusu değil. Nabucco'da doğalgazın tedariki AB yönetimine ait bir sorumluluktur. Ama bir gelişme yok. Biz yeni bir adım daha attık. Bu da TANAP projesidir. Azerbaycan'la birlikte attığımız bu adım parlamentolarımızdan geçmiştir. Öyle zannediyorum ki bu yıl içinde dozerler çalışmaya başlayacaktır."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kuzu değiliz noktayı koyarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN