Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Süreçten dönüş yok'

Doğu Karadeniz Bölgesi'nden 12 ilin milletvekilleriyle toplantı yapan Başbakan Erdoğan, barış sürecine Karadeniz'den tam destek isteyerek "Süreçten geri dönüş yok, bu halk bize güveniyor" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, milletvekilleriyle gerçekleştirdiği toplantıların üçüncüsünü Karadeniz bölgesine ayırdı. Doğu Karadeniz Bölgesi'nden 12 ilin milletvekilleriyle bir araya gelen Erdoğan çözüm sürecine ilişkin bilgi aktardı ve çarpıcı mesajlar verdi. Erdoğan, "Süreçten geri dönüş yok, bu halk bize güveniyor, bu sorunu inşallah hep birlikte çözeceğiz" dedi. Türkiye vizyonunu ise "Trabzon-Van kardeşlik hattı" ile açıkladı. Toplantı sonrasında bilgi veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, milletvekillerinin çözüm sürecinin Karadeniz'de umut doğurduğunu vurguladığını, Başbakan'a tam destek verdiklerini söyledi. Milletvekillerinin, "Doğu Karadeniz halkı yeni süreçten çok ümitli. Sabote edilmemesi için gereken hassasiyet gösterilmeli" dediğini aktaran Çelik, "Karadeniz ile Doğu illeri arasında kardeş il uygulaması yapalım. Batman, Mardin'le kardeş il olsun" önerisi getirildiğini aktardı. Erdoğan sürece olumlu katkı yapacak bu öneri için milletvekillerine teşekkür etti.

SEÇİM STARTI

Erdoğan, 2014 yılında gerçekleştirilecek yerel seçimler için milletvekili ve teşkilatların kapı kapı dolaşarak çalışmasını istedi ve "Ev ev dolaşın, evlere gidip çay için" dedi.

İMRALI'YA 4 KRİTER
İmralı görüşmelerine katılacak heyetler için Ankara 4 kriter belirledi. Başbakan Tayyip Erdoğan, son Avrupa gezisine katılan gazetecilere ziyaret kriterleri için şu işaretleri verdi:
Erdoğan, "Biz dağdaki ile kucaklaşanı İmralı'ya göndermeyiz" diyerek, BDP'li Gülden Kışanak ile Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un İmralı yolunu kapattı.
İmralı'yla görüşme sonrası "Barış sürecinde Kürt halkı bombalanıyor" diyen Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de yasaklı.
Akil adamlar için gizlilik kuralına uyum ve kamuoyunu etkileme değerlendirilecek.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan, örgütün Avrupa ve Kandil hattından derlenen bilgilerle İmralı'ya bir ziyaret daha yaptı. Sürece ilişkin bu iki hattın tavrına yönelik sinyaller İmralı'ya aktarıldı. Öcalan'ın bu iki eksene ve BDP'ye sözünü geçirecek aşamaya gelmesi bekleniyor. Ankara, örgütün Avrupa ve Kandil hattıyla muhatap olmayacak.

'EV YOK'
Adalet Bakanlığı, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kaldığı İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'ne eş görüşmesine ilişkin ev yapıldığı iddialarını yalanladı. Yazılı açıklamada kampus bir inşaat faaliyeti olmadığı, planlanan bir çalışmanın da bulunmadığı belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süreçten dönüş yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN