Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO'nun patriot ekibinde 5 Türk

Türkiye'ye konuşlandırılan patriot hava savunma sistemi için Kahramanmaraş'ta bulunan Alman ordusunda görevli ekipte, Türk kökenli askerler de var.

Giriş Tarihi: 8.2.2013 13:26
Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği ve Kahramanmaraş'taki Gazi Kışlası'na konuşlandırılan patriot hava savunma sistemleri kapsamında yaklaşık 300 Alman askeri görev yapıyor.

Heyetteki Alman ordusunda görevli Türk kökenli 5 asker dikkat çekiyor. Almanya'da doğup büyüyen ve eğitimlerini bu ülkede devam ettiren Türk kökenli askerler, her yıl tatil için geldikleri Türkiye'de bu kez görev için bulunuyor.

Gazi Kışlası'ndaki görevlerine devam eden Türk kökenli Alman askerlerden Astsubay Eda ve İsmail, AA muhabirine, memleketlerinde görev yapmaktan duydukları gururu anlattı.

Güvenlik gerekçesiyle soyadlarını açıklamayan askerlerden Astsubay Eda, ailesinin 33 yıl önce Almanya'ya göç ettiğini, Almanya'da bilgisayar üzerine eğitim aldığını söyledi. Annesinin İzmirli, babasının ise Ankaralı olduğunu ifade eden Eda, şunları kaydetti:

''Almanya'da doğup büyüdükten sonra eğitimime bilgisayar üzerine devam ettim. Daha sonra Alman Hava Kuvvetleri'ne başvurdum. Sınavın ardından 2009 yılında Alman ordusunda göreve başladım. Her yaz Türkiye geliyorum. Ancak bu sefer farklı bir görev için buradayım. Bu göreve de gönüllü olarak katıldım.''

''GURUR DUYUYORUM''

Kahramanmaraş'ta bulunduğu için çok mutlu olduğunu anlatan Eda, ''Türk kökenli olduğum için bu görev benim için çok özel ve gurur verici bir durum. Ayrıca burada olmaktan da gurur duyuyorum'' diye konuştu.

Bu göreve gelmeden önce Alman meslektaşlarının kendisine Kahramanmaraş'la ilgili çeşitli sorular sorduğunu aktaran Eda, ''Öncelikle Almanlar Türklere çok uzak değiller. Çünkü Almanya'daki Türk sayısı bir hayli fazla. Dolayısıyla herhangi bir tereddütleri olmadı. Ama yine de Kahramanmaraş'la ilgili merak ettikleri şeyler oluyordu. Hiç birimiz burada bir sorunla karşılaşmadık. Ben de elimden geldiğince meslektaşlarıma hem Kahramanmaraş hem Türkiye ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyorum'' dedi.

Eda, 4 Şubat'ta Kahramanmaraş'a geldiğini ve işlerinin yoğunluğu nedeniyle kenti gezme fırsatı bulamadığını ancak, ilk fırsatta Kahramanmaraş'ı dolaşacağını ifade etti.

''ÇOK FARKLI DUYGU İÇERİSİNDEYİZ''

Aslen Ankaralı olan Astsubay İsmail ise ailesinin 1970'li yıllarda Almanya'ya göç ettiğini anlattı. Kendisinin de Almanya'da doğup büyüdüğünü dile getiren İsmail, ''Almanya'da sağlık üzerine eğitim aldım. 2003 yılında Alman ordusuna girdim. Şu anda bu heyetin içerisinde sağlıkçı olarak görev yapıyorum. Burada olmak bizim için çok özel. Ayrıca çok farklı duygu içerisindeyiz. Türkiye'ye yardım ettiğim için mutluyum. Ayrıca Alman arkadaşlara da yardımcı oluyorum'' ifadelerini kullandı.

Astsubay İsmail, Alman ordusunda Türk kökenlilere çok iyi davrandıklarını ve Türk kökenli 5 kişinin şu anda Kahramanmaraş'taki patriot hava savunma sisteminde görev yaptığını sözlerine ekledi.

Alman ordusunda görevli Kıdemli Üstçavuş Marcel ise Türk kökenli meslektaşlarıyla bir arada bulundukları için çok mutlu olduklarını dile
getirdi.

Kahramanmaraş'a geldiklerinde ilk etapta dil konusunda zorlandıklarını vurgulayan Marcel, ''Türk kökenli arkadaşlarımız bu konuda bize çok yardımcı oldular. Almanya'da da çok Türk arkadaşım var. Burada da hiçbir sorun yaşamıyoruz'' şeklinde konuştu.

Öte yandan, Alman askeri yetkililerden alınan bilgiye göre, patriot hava savunma sisteminin sorunsuz bir şekilde görevini sürdürdüğü öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'nun patriot ekibinde 5 Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN