Hollande yeni Türkiye politikası arayışında

Fransız diplomatlar, Ankara'nın davet ettiği Hollande'ın talimatıyla "Türkiye ile ilişkileri, kendi iç politikamızı göz ardı etmeden nasıl başka bir eksende yürütebiliriz" sorusuna yanıt arıyor

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Fransa Cumhurbaşkanı 'ın Türkiye ziyareti için Paris'te özel bir çalışma başlatıldı. Ankara, Hollande'ı bu yılın ilk yarısında ağırlamak isterken, Paris'ten henüz ziyaret ile ilgili ışık gelmedi. Hollande'ın talimatıyla Fransız diplomatların, "Türkiye ile ilişkileri, kendi iç politikamızı göz ardı etmeden nasıl başka bir eksende yürütebiliriz" sorusu üzerinde çalıştığı öğrenildi. Fransa'nın Türkiye ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmak için değerlendirdiği konular ise şöyle:

VETOLAR KALKACAK

AB sürecinde destek olunmasa da Sarkozy dönemindeki gibi açıktan engel olunmayacak. Fransa bu nedenle fasıllar üzerindeki vetolarını da tek tek kaldırmayı hedefliyor. Ankara'ya Fransa'nın bloke ettiği fasıllardan vetonun ne zaman kalkacağına yönelik net ışık gelmedi.
İki ülke ilişkilerinin en önemli parametresi "Ermeni soykırımı" olarak görülüyor. Özellikle de Milliyetçi Daşnak partisinin, Hollande'ın partisi gibi Sosyalist Enternasyonal üyesi olması ve bu nedenle Fransa'daki unsurları Hollande ile sıkı ilişkilerde bulunması, sorunu kilit altında almış durumda. Hollande, başkanlığı kazanırken Ermenilerden büyük destek aldı. Hollande seçilmeden önce soykırım meselesini yeniden gündeme getireceği vaadinde bulunmuştu. Türkiye ile ilişkilerde Ermeni seçmenin oyları Hollande için büyük önem taşıyor.
Paris, 2014'teki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Hollande'ın Türkiye ziyaretinin olumsuz yansımasından endişe ediyor. Bu nedenle 2013 içinde ziyaretin yapılması fikri öne çıkıyor. Ancak bu yıl 24 Nisan'da Hollande'ın izleyeceği tutum Ankara tarafından da takip ediliyor.
2015, sözde soykırımın 100'üncü yılı olacağı için Hollande'ın ziyaretini çok ertelememesi hedefleniyor. 2015'te Türkiye tarihi için öneme sahip Sevr kentinde Avrupa'nın ilk ve tek "Ermeni soykırımı anıt müzesi" için çalışmalar başlatıldı.
Fransa, Türkiye'de kaybettiği ekonomik pazarı yeniden kazanmak istiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollande yeni Türkiye politikası arayışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN