Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Slogan atanla kurşun atan ayrılmalı'

Giriş Tarihi: 13.2.2013

Son şekli verilen taslakta çarpıcı düzenlemeler var: Yasadışı örgüt adına eylem düzenleyenlere yine ceza var, ancak bu eylemlere katıldığı halde davranışları şiddet içermeyen kişilere ceza yok

Terörün sonlandırılması için yürütülen çözüm sürecinin en somut adımlarından biri olan 4'üncü Yargı Paketi zirvesinden, "kurşun atanla slogan atan ayrılsın" görüşü çıktı. Dördüncü Yargı Paketi dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan zirvede masaya yatırıldı. Zirve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in brifingiyle başladı. Ergin'in düzenlemelerle ilgili alternatifleri aktarmasından sonra taslak çalışmadaki alternatifler tüm maddeler açısından teke indirildi. Böylelikle ortaya 22 maddelik tek bir metin çıktı. Ergin "Teknik redaksiyondan sonra imzaya açılarak Meclis'e gönderilecek" dedi.

KRİTİK CÜMLE

SABAH, toplantıda genel olarak kabul edilen metnin "mantığını" anlatacak kritik bir bilgiye ulaştı. Buna göre, özellikle Türk Ceza Kanunu'nun "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma" başlıklı 220'nci maddesindeki, "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır" ve "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır" hükümlerine şiddete teşvik ve şiddeti övme unsurları eklendi. Maddenin sonuna, "Şiddete veya suç işlemeye teşvik edecek nitelikte olmayan eylemler suç oluşturmaz" fıkrasının eklenmesi benimsendi. Bu kritik cümledeki "irade", terör propagandasını cezalandıran Terörle Mücadele Kanunu'nun 7'nci maddesi ile yine TCK'nın "Suçu ve Suçluyu Övme" başlıklı 215'inci maddesi sonuna da yansıtıldı. İlk bakışta teknik bir düzenleme gibi görünen bu değişiklik, örgüt adına düzenlenen eylemlere sadece katılmayı suç olmaktan çıkarıyor. Buna göre, örgüt adına yasadışı eylem düzenleyenler, buralarda bildiri dağıtanlar, eylemin tamamı veya bir kısmını organize edenler, grupları yönlendirenler şimdiye kadar olduğu gibi cezalandırılacak. Ancak bu eylemlere katılıp buradaki söz ve davranışları şiddet içermeyenler, sırf bu eyleme katıldığı için cezalandırılmayacak. Bu, aynı zamanda örgüt adına düzenlenen eylemlerde terör örgütünün örgütün simgesi olarak gösterilen poşu ve benzeri kıyafetleri giyenlerin, terör örgütünün sözde bayrağındaki sarı kırmızı yeşil renkli obje taşıyanların bu eylemlerinin cezalandırılmaması sonucunu doğuracak.

ŞİDDET YOKSA BİLDİRİ DE SERBEST
Hüküme t tarafından hazırlanan ve dün Ankara'da 4 saat süren zirvede masaya yatırılan dördüncü yargı paketi taslağına göre, terör örgütlerinin bildiri ve açıklamalarını basıp yayınlayanlara ancak bu bildirilerde şiddet teşvik edilirse ceza verilecek. Mevcut TMK'nın 6'ncı maddesi, bu tür bildiri ve açıklamaları yayınlayanlara 5 milyon liradan 10 milyon liraya kadar ağır para cezası öngörüyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Slogan atanla kurşun atan ayrılmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN