Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara, delillerle NATO'ya gidecek

Ankara, sınırda Suriyeli mültecilerin ve yardım konvoylarının bulunduğu alana yapılan saldırının ardından Birleşmiş Milletler ve NATO'ya başvuru için somut delilleri bekliyor

Cilvegözü saldırısının ardından Ankara, uluslararası bir girişim yapmak için saldırının faillerinin belli olmasını bekliyor. Saldırının faili belli olduktan sonra, BM başta olmak üzere uluslararası toplum nezdinde girişim yapılacak. Türkiye'ye sığınan Suriyelilere ve yardım konvoylarına yönelik saldırı delillerle anlatılacak. Soruşturma devam ettiği için başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere bakanlık, girişimde bulunmuyor. Sadece olayla ilgili genel bilgi vermekle yetiniyor. Davutoğlu da Paris'te görüştüğü İngiliz, Fransız ve İtalyan muhataplarına saldırıyla ilgili genel bilgileri verdi ancak şüpheli olarak kimseyi işaret etmedi. Davutoğlu, "Terör saldırısı olduğu açık" demekle yetindi. Muhataplarıyla Suriye'deki genel durumu detaylı olarak ele alan Davutoğlu, Suriye'de insani durumun her geçen gün kötüleştiğine işaret etti.
"SIFIR TOLERANS"

Dışişleri bu saldırıyı anlatmak için "Kim, hangi amaçla yaptı" sorusunun yanıtını bekliyor. Saldırıyla ilgili değerlendirmelerde Şam yönetimi ve El Muhaberat'ın yanı sıra, PYD-PKK bağlantısı, DHKP-C gibi tüm olasılıklar değerlendiriliyor. Saldırının sorumlusu eğer bulunursa ve Şam yönetimi ile bağlantısı tespit edilirse; Ankara, hem ek güvenlik tedbirleri alacak, hem de BM başta olmak üzere uluslararası örgütlere çağrı yapacak. Şam yönetiminin planlayıcı olduğu ortaya çıkarsa sınırda tehdit sınırına yönelik, 'sıfır tolerans' kararı alan Ankara, açık kapı politikasını ise sürdürecek. Suriye'ye insani yardımların ulaşmasında esas nokta olarak gördüğü kapıları kapatmayacak. Saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı ile MİT ve İçişleri arasında da yoğun temas olduğu öğrenildi. Ancak saldırıyla ilgili üç kurum arasında özel bir birim oluşturulmadı. Saldırıya dair bilgiler Müsteşarlar düzeyinde doğrudan ele alınıyor.

CİLVEGÖZÜ KAPISI'NDAN YÜKSEK GÜVENLİKLİ GEÇİŞ
Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye insani yardım malzemesi taşıyan ve patlamanın etkisiyle maddi hasar oluşan tampon bölgedeki Türk TIR'larının Türkiye'ye geçişinin ardından, dün de yetkililer Suriye vatandaşlarının kendi özel araçlarıyla ülkelerine geçişine izin verdi. Geçişler sırasında araçların titizlikle arandığı gözlendi.

SURİYE İSTİHBARATINDAN 'KORKU' PROPAGANDASI
Suriye Gizli Servisi El Muhaberat'ın Türkiye ve Suriye'deki Suriyeliler için "Türkiye güvensiz ülke gitmeyin ve dönün" şeklinde psikolojik harp yürüttüğü belirtildi. Güvenlik birimleri Muhaberat'ın bu propagandayı Türkiye'ye 'savaştan kaçan Suriyeli' görünümündeki elemanları aracılığıyla yaptığı ifade ediyor. Türk istihbarat birimlerinin gerçekleştirdiği soruşturmalar sonrası şüpheli bu isimlerin ülke dışına çıkarıldığı belirtildi. Yine güvenlik birimleri tarafından, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı istihbarat servisi Muhaberat'ın aynı taktiği Suriye'de de gerçekleştirdiği bilgisine ulaşıldı. Saldırı öncesi halk arasına sızan ajanların iç karışıklık nedeniyle kaçmak isteyen Suriyelilere 'Türkiye'de bombalar patlayacak gitmeyin orası güvenli değil" şeklinde yoğun propaganda yaptığı ve sınırdan geçişleri engellemeye çalıştığı öne sürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara, delillerle NATO'ya gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN