Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Gül'den onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu' ve 'Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'u onayladı.

Giriş Tarihi: 15.2.2013 19:07 Güncelleme Tarihi: 15.2.2013 23:28
Terör örgütlerinin finansmanını önlemek için hazırlanan kanun meclis genel kurulundan geçerek Köşk'e gönderilmişti.

Kanun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Kanun ile teröre kaynak oluşturduğu şüphesi bulunan şirket yada kişilerin tüm varlıklarının dondurulması söz konusu olabilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu''nu onayladı.

Cumhurbaşkanlığı basın merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Gül, 6413 sayılı ''Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu''nu onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Gül'ün onayladığı kanuna göre, aşırı derecede borçlanma ve borçlarını ödeyememe, ahlaki zayıflık, ideolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak, iffetsiz kimseyle evlenmek veya yaşamak, gayri tabii mukarenette bulunmak, TSK'dan ayırma sebebi sayılacak.

Bir fiile birden fazla disiplin cezası verilemeyecek, fiilin diğer kanunlar kapsamında idari yaptırıma bağlanması, söz konusu fiile disiplin cezası verilmesine engel teşkil etmeyecek. İlave hizmet ve görev yükümlülüğü sonucunu doğuran disiplin cezaları kapsamında, kamu veya hizmet yararına olmayan keyfi görevler verilemeyecek.

Herhangi bir fiilden dolayı yapılan adli soruşturma veya kovuşturma, aynı fiilden dolayı ayrıca disiplin soruşturması ve tahkikat yapılmasını, disiplin cezası verilmesini ve bu cezanın yerine getirilmesini engellemeyecek.

Maiyetinden birinin disiplinsizlik teşkil edebilecek bir fiilini veya mesleğe aykırı tutum ve davranışını herhangi bir şekilde öğrenen disiplin amirleri, olayın araştırılması gerektiğine kanaat getirirse, yazılı olarak görevlendireceği soruşturmacılar vasıtasıyla ya da şahsen disiplin soruşturması yapacak. Soruşturmacı bir kişi ya da üç kişilik heyetten oluşabilecek. Disiplin soruşturması, Genelkurmay Başkanı'nca gerek görülmesi halinde, Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde bu amaçla kurulmuş birimde görevli personel eliyle de yürütülebilecek.

Daha ağır bir disiplin cezası verilmesi amacıyla kendisine iletilen veya kendisi buna gerek gören, disiplinsizliğe bizzat şahit olan, resmi saygınlığına ve makamına karşı işlenen, emri altında bulunan çeşitli kıta, karargah ve kurumlara bağlı birden fazla kişi tarafından işlenen, bilinmesine rağmen önceki amirleri tarafından cezasız bırakılan disiplinsizliklere karşı üst disiplin amiri soruşturma açabilecek ve disiplin cezası verebilecek.

Disiplin amirleri, disiplin yönünden eğitilmesine ve ıslah edilmesine katkı sağlamak amacıyla, maiyetine ilave görev ve sorumluluklar verebilecek. Verilecek görev ve sorumluluklar; işlenen fiilin niteliğine, personelin statüsüne, rütbesine ve makamına uygun ve ölçülü olacak. Bu kapsamda verilen görevler hizmete yönelik emir olarak kabul edilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Gül'den onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN