Protokolsüz dönem

Gürcistan Başbakanı, Ankara'da 'hem komşu, hem dost' olarak karşılandı. İvanishvili'nin 'Benim gibi formaliteleri sevmiyor' sözlerine Erdoğan, anında onay verdi: Çok protokol takılmayacağız

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanishvili'yi Ankara'da sıcak bir şekilde karşılayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasında protokolsüz ilişki mesajı verdi. Erdoğan'ın Gürcü mevkidaşı ile yaptığı görüşmelerdeki atmosfer basın toplantısına da yansıdı. İki liderin basın toplantısı sık sık kahkaha sesleriyle kesildi. Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanishvili basın toplantısında, "Görüşmelerin hepsi sıcak ortamda geçti. Başbakan zaten Gürcistan'ı çok seviyor. Batum'a defalarca geldi, yine bekliyoruz. Zaten sayın başbakan da benim gibi formaliteleri sevmiyor, telefonla görüşerek ziyaretleri yapabiliriz" deyince Erdoğan "çok protokol takılmayacağız. Telefonlar 24 saat karşılıklı açık, onda anlaştık" karşılığı verdi. Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanishvili ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU: Gürcistan'la ilişkilerimiz komşuluk ilişkilerinin çok ötesinde bir anlam ifade ediyor. Uluslararası tanımlı sınırları içerisinde toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizin tamdır. Gürcistan ile ilişkilerimiz bundan sonra artarak devam edecektir.
DAHA ÇOK TİCARET MESAJI: Türkiye uzun zamandır Gürcistan ile aslında bir numaralı ticaret ortağıdır. İkili ticaret hacmimiz 2012 sonu itibariyle 1.5 milyar doları aşmıştır. Tabii bizler şu anda aramızdaki ticaret hacmini yeterli bulmuyoruz.
SEYAHATLER İKİ KAT ARTTI: Hatırlanacağı üzere 2011 mayısında Batum'a gerçekleştirdiğim ziyaret sırasında iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak pasaporta gerek kalmadan kimlikleriyle seyahatlerini öngören bir protokol imzalamıştık. Seyahatlerde iki kattan fazla bir artış mevcut.
GÜMRÜKLERDE TEK PENCERE:
Bu ilişkilerimizin geldiği noktayı göstermesi bakımından Batum havalimanının durumu da önem arz ediyor. Bu havalimanının en önemli özelliği tüm dünyada iki ülke tarafından ortaklaşa kullanılan ikinci liman olması. Bundan sonraki amacımız "gümrüklerde tek pencere" adlı sisteme geçilmesini sağlayan protokollerin biran önce uygulanmasını sağlamaktır.
ENERJİ PROJELERİ KONUŞULDU: Enerji projelerine yönelik konuları da etraflı bir şekilde ele aldık. Bunun yanında 70 yıl önce ata yurtlarından zorla koparılan ve yıllardır sürgünde sıkıntı çeken Ahıska Türkleri'nin Gürcistan'a dönüş sürecini ele aldık. Sayın başbakanın bunlara olumlu bakması bizleri mutlu etmiştir.

SICAK KARŞILAMA
2012 yılının ekim ayında Başbakan seçildikten sonra ikinci yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yapan Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanishvili, Ankara'da çok sıcak karşılandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bidzina İvanishvili'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bulundu. Başbakan Erdoğan, konuk Başbakan İvanishvili'yi resmi törenle karşıladı. Başbakanlık Merkez Bina önündeki resmi tören iki ülkenin milli marşlarının tören bandosu tarafından seslendirilmesiyle başladı. Gürcistan Başbakanı Bidzina Ivanishvili, tören kıtasını Türkçe, "Merhaba asker" sözleriyle selamladı. İki Başbakan, Başbakanlık protokol merdivenlerinde gazetecilere poz verdikten sonra ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ile konuğu merdivenlerden çıkıp kapıya geldiğinde Erdoğan kapıyı çalmak için elini kaldırdı, tam bu esnada kapı açılınca iki lider başbakanlığa girdi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise İvanishvili ve beraberindeki heyetle görüşmesinde Gürcistan'ın Türkiye için hem dost hem de komşu bir ülke olduğunu ifade etti, "Hem dost olmak hem de komşu olmak bizim için son derece önemlidir. Türkiye dostluğun gereğini her zaman ortaya koymuştur" diye konuştu.

İŞADAMLARINA GÜVENCE VERDİ
Basın toplantısında, Gürcistan'da tutuklu bulunan Türk işadamları da gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, "Gürcistan'da tutuklu ve hükümlü olan vatandaşlarımızın durumunu ve ülkemize nakli konusunu görüştük" derken Gürcü Başbakan, "Türk işadamlarına ceza kesildiği öğrenildi. Parayla serbest bırakıldığı söylendi. Bunlar olumsuz olaylar. Gelecekte bunların olmayacağını umut ediyorum. İşadamlarının içeri girmeyeceğine söz veriyorum. Bu konuda elimden geleni yapacağımı vurgulamak istiyorum" diyerek Erdoğan'a garanti verdi. İşadamlarının nakillerinin ise karşılıklı olacağını belirtti. Erdoğan da konuya ilişkin olarak serbest bırakılma ve her işadamının kendi ülkesinde yargılanmasının söz konusu olduğunu belirtti. Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanishvili konuşmasında Çalık Grubu'nu överek "Çalık Grubu örnek oldu. Eski hükümetle anlaşmayı feshettiler, yeni anlaşmayı istediler. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bu durumdan memnunuz. Çünkü bu şirketler bizimle işbirliği yapmakla hiçbir şey kaybetmeyecekler, aksine kazanacaklar" ifadelerini kullandı.

'NETİCEYİ GÖRELİM'
Avrupa'da PKK'ya yönelik yapılan operasyonları değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, "Biz netice görmek istiyoruz" diyerek operasyonların yeterli olmadığını söyledi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
YETERLİ DEĞİL: Almanya ve Fransa'nın attıkları adımların başlangıcından öte neticesi bizi çok ilgilendiriyor. Netice nedir bunu görmemiz lazım. Neticeyi almadıktan sonra, bu tür adımlar 10 yıldır atılıyor, ama neticesini maalesef göremiyoruz. Biz netice görmek istiyoruz. Bunun özlemi içerisindeyiz. Bize teröristler teslim edilmediği sürece bizim için bu atılan adımların bir anlamı yok.
OLUMLU OLABİLİR: Müzakerelerle ilgili Fransa 5 tane faslı bloke etmişti. Şimdi bunların içinden 22. fasıl ile ilgili olumlu bir yaklaşım söz konusu. Tabii bundan sonraki süreci İrlanda'nın dönem başkanlığında olumlu bir şekilde etkileyebilir. Bunu da bu süreç içerisinde göreceğiz.
MÜZAKERE EDECEĞİZ: İmralı'ya gidecek isimleri bakanım bana bildirmiş değil. Durumu henüz bilmiyorum. Bugün yarın isimler bana bildirildiğinde müzakere eder, kararımızı veririz. Adalet Bakanlığımız da gerekli adımları atar.

'TÜFEK GİBİSİN' ESPRİSİ
Basın toplantısında çok hızlı konuşan bir Gürcistanlı gazeteciye Erdoğan "Makineli tüfek gibisin maşallah" diyerek espri yaptı. "Saakaşvili ile görüşmeler ne durumda?" diye soran gazeteciye Gürcü Başbakan, "Keşke buraya ilişkin bir soru sorsaydınız" diye cevap verdi. Bunun üzerine Erdoğan da "Demek ki dünyanın her yerinde gazeteciler aynıymış" dedi.

KAPIYI ÇALDI
Erdoğan, konuğu İvanishvili'yi Başbakanlık Merkez Bina'da resmi törenle karşıladı, daha sonra da bina girişinde tokalaşarak gazetecilere fotoğraf çektirdi. Tokalaşmanın ardından şeref kapısına yönelen Erdoğan ve Gürcistan Başbakanı İvanishvili kısa süre kapıda bekledi ancak kapı açılmadı. Kapının açılmaması üzerine Erdoğan, sol elini uzatarak kapıyı tıklattı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Protokolsüz dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN