Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksicileri isyan ettiren karar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlere "filo taşımacılığı" ve "lüks otomobil" taşımacılığı yapmasına izin veren kararı, taksicilerin tepkisine yol açtı.

Giriş Tarihi: 17.2.2013 16:15 Güncelleme Tarihi: 17.2.2013 16:16
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı son düzenlemeyle 50 aracı olan şirketler "filo taşımacılığı", 2000 cc üzeri en az 30 aracı olan şirketler ise "lüks otomobil" taşımacılığı yapabilecek.

İstanbul Şoförler ve Otomobilciler Derneği Başkanı Semih Kaçanoğlu, AA muhabirine, yeni uygulamaya karşı olduklarını söyledi.

Bu uygulamayla korsan taksiciliğin yasal duruma getirildiğini iddia eden Kaçanoğlu, "Esnafımız, ne yazık ki mücadele ettiği korsanla ekmeğini bölüşmek zorunda bırakılmak istenmektedir" dedi.

Şehirde otellere bağlı faaliyet gösteren duraklarda yüzlerce taksicinin uygulamayla birlikte işini kaybetme tehlikesi yaşadığını öne süren Kaçanoğlu, bu düzenlemeyle birçok şirketin taşımacılık işine gireceğini belirtti.

Taksicilerin ekonomik olarak ayakta kalmakta zorlandığını belirten Kaçanoğlu, "Taksi duraklarını tasfiye etmeyi planlayan bu yaklaşım kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Trafik sigortasına yüzde 50 zam yapıldığını da anlatan Semih Kaçanoğlu, şunları kaydetti: "Sigorta primleri bizi öyle bir duruma getirdi ki vergimizden çok trafik sigortası ödüyoruz. Kesinlikle bunun düzeltilmesini istiyoruz. Taksiciden ne istiyorlar. Artık taksiciden ellerini ayaklarını çeksinler. İSPARK, İstanbul'daki bütün ana caddelerden para topluyor. 3 lira tutan taksimetrenin 1 lirasını ona veriyoruz. Taksiciler bunu da kabul etmiyor. Bugün İstanbul'un en büyük sivil toplum örgütü taksicilerdir. Günde 1.5 milyon insan taşıyoruz. Taksicilerin bu sorunlarını yetkililer masaya yatırsın. Taksici esnafı bu direksiyondan inerse bir daha binmez. Kimse de bunu bindiremez. Kimseye buradan gözdağı vermiyoruz. Düşünebiliyor musunuz geliyor hususi otomobil otelin önünden müşteri alıyor." Taksimetreye yapılan yüzde 6'lık zammı da yeterli bulmayan Kaçanoğlu, toplu taşımaya yüzde 50 zam yapıldığına göre kendilerine de uygun zam yapılmasını istedi.

-VIP taşımacılığı biz yapalım- Etiler Doğan Taksi Durağı Başkanı Veli Yurt da taksicilerin bugün en büyük sıkıntısının "VIP taşımacılık" olduğunu belirterek, "Böyle bir taşımacılık yapılacaksa, 18 bin taksinin arasından seçilerek yapılmalıdır. Gerekirse taksi sayısı 23 bine çıkarılsın" dedi.

Yurt, İstanbullular'ın "lüks taşımacılık" talebinin olabileceğini ancak dışarıdan kimsenin sektöre girmemesi gerektiğini söyledi.

Taksicilerin bunu karşılayacak kapasitesinin olduğunu vurgulayan Yurt, şartların ve kriterlerin hazırlanarak taksicilere sunulmasının yeterli olacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksicileri isyan ettiren karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN