Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emine Erdoğan ilk kez röportaj verdi

Giriş Tarihi: 20.2.2013 12:14 Güncelleme Tarihi: 20.2.2013 17:51

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Mısır'ın ünlü kadın dergisi Nisf el-Dünya'ya röportaj verdi. Emel Fawzi adlı muhabirin sorularını yanıtlayan Emine Erdoğan, verdiği röportajla Arap medyasında hayranlık uyandırdı.

Dergi, röportajın giriş kısmında Emine Erdoğan için, "En iyi kadın 'Emine'... Kendisi de ismi gibi..." ifadelerini kulanırken "Bizim gibi ülkelerde bu tip eşlere neden rastlanmıyor?" sorusunu da gündeme getirdi.

Yıllardır tüm röportaj tekliflerini geri çeviren Emine Erdoğan, ilk kez Mısır'ın ünlü kadın dergisi Nisf el-Dünya'ya konuştu. Emel Fawzi adlı muhabirin sorularını yanıtlayan Emine Erdoğan, kadın hakları konusunda hayli çarpıcı tespitlerde bulundu.

İşte o röportaj:

"BİZDE NEDEN YOK?"


En iyi kadın 'Emine'... Kendisi de ismi gibi...

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan... Myanmar'ı ziyaret ettiğinde milyonlarca insanın önünde duygulanıp gözyaşlarını tutamayan bu kadın, bir soruyu gündeme getirmiş oldu: Bizim gibi ülkelerde bu tip eşlere neden rastlanmıyor? Şimdiye dek siyaset sahnesinde ya gölge eş modeli gördük ya da kocaları gibi despot ve kontrolcü kadınlar.

Eşini seven, ona inanan ve destekleyen, ülkesinin katı kurallarına meydan okuyan, başörtüsünü takan, o zamanın kanunlarına göre başörtülerini çıkarmaları gerekince kızlarını eğitim için yurtdışına gönderen bir kadın. Emine Erdoğan, eşinin hükümete ayak bastığı andan beri kalbinde kendi milletinin ve İslam aleminin endişelerini taşıyor. Ama ülkesinin siyasi işlerine müdahale etmeden...

Onunla, Arap dünyasının ilk basılı dergisinde belki de Ortadoğu'nun ilk röportajını yaptık. Mısır olaylarını, Arap devrimlerini, Türk kadınını konuştuk.

ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan ilk kez röportaj verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN