Sendikalara DHKP-C operasyonu

Giriş Tarihi: 20.2.2013

28 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonlarda, çoğunluğunu KESK ve DİSK üyelerinin oluşturduğu toplam 167 kişi gözaltına alındı

DHKP-C operasyonu kapsamında 167 kişi "örgüt üyeliği, yöneticiliği ve üye oldukları sendikaları örgüt talimatıyla ele geçirmeye çalışma" suçlamasıyla gözaltına alındı. 28 ildeki eşzamanlı operasyonların Yürüyüş Dergisi'nde ele geçirilen şifreli dokümanlar doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtildi.

'MEHMET AĞAR' İDDİASI
Dokümanların incelemesinde "Devrimci Memur Hareketi" yapılanması içerisinde faaliyet gösteren şahısların, görev yaptığı yer ve unvanları ile birlikte listelendiği öne sürülüyor. Örgütün, SGK'daki memurlar aracılığıyla eski bakanlardan Mehmet Ağar'ın adres ve kimlik bilgilerini elde ettiği de iddialar arasında. ABD Büyükelçiliğine DHKP-C tarafından düzenlenen saldırı sonrasında gelen operasyonda KESK Genel Merkezi'nde arama yapıldı. Gözaltına alınanların çoğunluğunu da, aralarında çok sayıda kamu görevlisinin bulunduğu KESK ve DİSK üyeleri oluşturdu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Ankara'da arama yapılan KESK Genel Merkezi'ne giderek yetkililerden bilgi aldı.

SUÇLAMA: YATAKLIK ETMEK VE İSTİHBARAT SAĞLAMAK
İstanbul'da geçen aralık ayında Yenibosna 75. Yıl Polis Merkezine saldırıda bulunan Nebiha Aracı ve Nurgül Acar'ın DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan bir doktorun evinde kaldıkları, saldırıdan sonra da başka bir sağlık çalışanının evinde gizlendikleri iddia edildi. Nurgül Acar'ın bu evden polis memuru Mücahit Daştan'ı şehit ettiği eyleme gittiği belirlendi. Bağcılar Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan iki zanlının ise örgütün istediği istihbarat bilgilerini topladıkları iddia edildi. Örgütün bazı generallerin, MİT mensuplarının ve gazetecilerin yanı sıra eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'la ilgili bilgi istediği belirtildi.


Alper SANCAR-Veli SARIBOĞAFerit ZENGİN-Mehmet ACAR-Fatih ŞENDİL-Tahir ÖZÇELİK-Abdullah YALÇIN-Abbas ÇAKAR-Mustafa KAYA
Ferit Zengin / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sendikalara DHKP-C operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN