Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağış, 'nın mezarını ziyaret etti

Resmi temasları kapsamında Fransa'da bulunan AB Bakanı ve Başmüzakereci , Paris'te Yılmaz Güney ve 'nın mezarlarını ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 21.2.2013 07:21
Paris'teki Pere Lachaise mezarlığına gelen Bağış, 16 Kasım 2000'de Paris'te hayata veda eden sanatçı 'nın ve 9 Eylül 1984'te hayatını kaybeden sinema yönetmeni ve usta oyuncu Yılmaz Güney'in mezarlarını ziyaret ederek, ruhlarına Fatiha okudu.

Bağış ayrıca basına, ziyaretleriyle ilgili yazılı bir açıklama sundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Ahmet Kaya, Sayın Başbakanımızı Pınarhisar Cezaevi'ne Şafak Türküsü ile uğurlamıştı. Cumhuriyetin 75.yıl konserinde ikisi de özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir Cumhuriyet vurgusu yapmışlardı.

Başbakanımızın o zaman kimsenin kimseye yan gözle bakmadığı bir Cumhuriyet arzusunu hamdolsun milletimiz sahiplendi. Ahmet Kaya'nın artik şarki söyleyenlerin, şiir okuyanların tutuklanmayacağı Cumhuriyetlerde buluşma temennisini milletimiz unutmadı.

Kürtçe şarkı söyleyeceğim dedi diye ona saldıranlar, Ahmet Kaya'yı hedef gösterenler dahi pişman oldu. Milletimiz o karanlık günleri unutmadı. Gerçekten içimiz burkuluyor. Yapılanlar hala içimizi acıtıyor. Keşke bunlar yaşanmasaydı da Ahmet Kaya şarkılarıyla, besteleriyle özgürlüklere ilham vermeye devam etseydi.

Ama hamdolsun yıllar sonra onun arzuları, onun hayalleri gerçeğe dönüştü. Devletin televizyonu günde 24 saat Kürtçe yayın yapar hale geldi. Özgürlüklerin önündeki bütün engeller bir bir kalktı.

Artık yorgun değil ilerici Demokrat Türkiye'de Diyarbakırlısı da Edirnelisi de, Tuncelilisi de Manisalısı da sadece isimleriyle değil demokrasimizin standartlarıyla da bahtiyar.

Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağış, Ahmet Kaya'nın mezarını ziyaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN