Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya Başkanı'ndan söz: Alacağınız ödenecek

Giriş Tarihi: 21.2.2013

Başbakan Erdoğan, Libya Başbakanı Ali Zidan'ı Ankara'da ağırladı. Türk şirketlerinin alacaklarının ödenmesinde uzlaşmaya varıldı

, resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Libya Başbakanı 'ı Başbakanlık'ta ağırladı. İki başbakanın yaptığı başbaşa görüşmede Türk şirketlerinin Libya'daki alacakları gündeme gelirken, Arap baharı ve Suriye'deki son gelişmeler konuşuldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la da görüşen Zeydan yemekte bir araya geldiği Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la görüşmesinde de alacakların yüzde 50'sini ödeyebilecekleri açıklaması yaptı. Çağlayan'ın "2012'yi 3.4 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile kapattık. Ümit ediyoruz ki bu ticaret hacmimizi 2013'te 5 milyar dolara, önümüzdeki bir kaç yıl içinde de 10 milyar dolara çıkaracağız" dediği görüşmede Zeydan "Duran projelerin yeniden başlaması için bir an önce şirketlerin geri dönmesini bekliyoruz. Bu şirketlerin hemen iş başı yapmalarız açısından hükümet bir karar aldı; hak edişlerin yüzde 50'sini hemen ödemeye hazırız" dedi.

ALACAK LİSTESİ

Liş yapan Türk şirketlerinin kesinlik kazanan 400 milyon dolar hakedişi bulunuyor. Zarar ziyan tutarı ise 1.4 milyar dolar. Libya'da 140 firmanın 1.8 milyar dolarlık teminat mektubu, 1 milyar 30 milyon dolar da toplam alacakları bulunuyor.

ZEYDAN: ÜÇ DİLİMDE VERECEĞİZ
Başbakan Erdoğan konuk başbakanla düzenlediği basın toplantısında devrim sürecinde projelerini yarım bırakmak zorunda kalan Türk firmalarının hakedişleri ve tazminatlarının da görüşmede ele alındığını söyledi Erdoğan: "Bu yarım kalan işleri de müteahhit firmalarımızın bir an önce tekrar Libya'ya dönerek bitirmelerinin en büyük arzumuz olduğunu kendilerie ifade ettik" dedi. Zeydan ise iş adamlarına hak edişlerini yüzde 50'si peşin, kalanının ise yüzde 25 ve yüzde 25'lik dilimlerle ödeyeceklerini belirtti.

ERDOĞAN'A ÖZEL TABANLI AYAKKABI
Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara'ya gelen Libya Başbakanı Ali Zidan'ı Başbakanlık'ta karşılarken, yağışlı havalarda kaymayan özel tabanlı ayakkabı giydi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya Başkanı'ndan söz: Alacağınız ödenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN