Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi Marmara davasında ikinci duruşma

Gazze'ye insani yardım taşıyan ''Mavi Marmara'' gemisine yönelik İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin İsrailli 4 komutanın yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.

Giriş Tarihi: 21.2.2013 13:27 Güncelleme Tarihi: 21.2.2013 13:29
Çağlayan Adliye Sarayı'nda görülen davanın ikinci duruşması, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Duruşmaya verilen aranın ardından bir açıklama yapan Avukat Gülden Sönmez, 'Türkiye'de görülen Mavi Marmara ceza davası bugün başlamış durumda. Çağlayan Adliyesi'nde 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde mağdur müştekiler dinlenmeye başlandı. İçeride çok sayıda avukat, şehit yakınları ve yine Mavi Marmara yolcuları bulunuyor. Şuana kadar gemi personelinin bir kısmı dinlendi. Onlar geminin nasıl silah zoruyla Aşdot Limanı'na çekildiğini anlattılar. Yine katılımcılar özellikle silahlı müdahaleleri, uygulanan ihlalleri, kelepçeleme, kötü muamele ve bütün ihlalleri ve suçları tekrar ifadelerinde belirttiler. Dinlenmeye devam edecek' dedi.

Duruşma salonunun yetersizliğine dikkat çeken Sönmez, 'Bugün maalesef İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendi duruşmasında bu dava görülüyor. Bu salon maalesef yetersiz kalıyor. Biliyorsunuz ki 700'ün üzerinde mağdur müşteki var ve onların bir kısmı da yurt dışında ve maalesef onlar duruşma salonunun küçük olması ve sadece bir günlük süre verildiği için ifade vermeye gelemediler' diye konuştu.

Mavi Marmara gemisindeki baskında babası Cengiz Songur'u kaybeden İsmail Songur ise, 'Mavi Marmara kesinlikle terörist bir örgüte destek veya oradaki siyasi düzenle oynamak için yola çıkarılan bir gemi değildir. Mavi Marmara sadece ambargo altındaki Filistin'de zulüm görmüş insanları rahatlatmaktı. Benim babam da o gemideydi. Bu geminin en büyük özelliği o gemide kardeşlik hukuku vardı. Babamı baskından 5-6 saat sonra televizyonlardan geçen son dakikalar sırasında kalp masajı yapılırken gördüm. Yaralıydı, o an şok oldum. En son konuşmamızda şu vardı aklımızda; yani en fazla tutuklanırlardı, birkaç ay hapiste yatarlar ve sınır dışı edilirlerdi. Ama görüyoruz ki İsrail bunu günler öncesinden planlamış. Yani terörist bir örgüt gibi bunu planlayarak yapmış. Daha öncesinden hastaneler, tuvaletler ve sorgu odaları oluşturulmuş' dedi.
Davanın tarihte bir ilk olduğunu ifade eden Songur, 'Artık bunu bütün dünya ve özellikle Avrupa gördü. Mavi Marmara'da katliam yapıldığını gördü. İsrail'in yaptığı ambargoyu gördüler. Netice olarak bu dava tarihte bir ilk, çünkü bunun öncesinde insanlar zihninde İsrail'i yargılanamaz bir devlet olarak biliyorlardı. İsrail'in ABD'den daha büyük olduğunu düşünüyorlardı. Ama bunu biliyoruz ki İsrail'den ve ABD'den büyük Allah vardır. Artık süreç başladı ve bundan sonrası çok daha büyük bir önem arz ediyor' diye konuştu.

Songur, 'İsrail artık şunun farkına varmalı, bu düzen artık zulümle yürümez, bu düzen artık kanla yürümez. Bunun bir şekilde son bulması lazım. Bizim hiçbir şekilde özür, tazminat gibi isteklerimiz yok. Biz Gazze'deki ambargonun kaldırılmasını istiyoruz' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi Marmara davasında ikinci duruşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN