CHP'li Oran, Atatürk'ün AA'daki hissesini sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a Anadolu Ajansı'nın kurucularından olan Atatürk hisselerini ve bu hisseleri kimlerin gözetmekle yükümlü olduğunu sordu.

Giriş Tarihi: 22.2.2013 13:55 Güncelleme Tarihi: 22.2.2013 19:22
Oran, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi sundu. Anadolu Ajansı'nın, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından 6 Nisan 1920'de kurulduğuna dikkat çeken Oran, Anadolu Ajansı'nın 1 Mart 1925'te ise "Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi"ne dönüştürülerek, özerk statüye kavuştuğunu ifade etti. Oran'ın, önergede Arınç'a yönelttiği sorular şöyle:

"ATATÜRK'ÜN HİSSESİ VAR MI?"

"Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi'nin kurucu hisseleri kimlere hangi oranlarda aittir? Bugün bu hisseler kimlere hangi oranda aittir? AA'nın kuruluşu sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsına ait hisse bulunmakta mıdır? Bugün bu hisselerin temsili kimde, hangi kurumdadır? Atatürk'ün hisselerinin bugünkü değeri kaç TL'dir? Atatürk'ün AA'daki hisselerinin korunup gözetilmesini, yönetilmesini kim ya da hangi kurum yapmaktadır?

Hazine Müsteşarlığı'na bağlı kontrolörler Atatürk'ün hisselerini koruma adına bugüne kadar Anadolu Ajansı'nda hiç denetim yaptı mı? Hazine kontrolörlerinin Şubat 2013 itibariyle Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne gelerek ilk kez denetim yaptıkları duyumu doğru mudur? İnternetin yaygınlaşması öncesinde AA'nın teleksle geçtiği haberlerin arşivi tutuluyor mu? Teleks çıktısı şeklindeki bu arşiv dijital ortama geçirildi mi?

"ARŞİV YOK MU EDİLDİ?"

1925'lerden 1990'lara kadar geçen dönemi içeren ve günlük dosyalar halinde kağıda basılı halde tutulan AA arşivinin, 'yer darlığı, gerek kalmadığı, fazlalık' gerekçeleriyle kısa süre önce yok edildiği duyumu doğru mudur? Bir anlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin hafızası olan AA haberlerinin dijital arşiv geçmişi hangi tarihe kadar geri gitmektedir? Bugün itibariyle 1930-1990 arasındaki herhangi bir güne ait haber arşivine dijital olarak ulaşılabiliyor mu?"

"KURUMUMUZDA BÖYLE BİR DENETİM YOKTUR"

Anadolu Ajansı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada "Kurumumuzda böyle bir denetim yoktur. Pek çok kurumun olduğu gibi bizim de Hazine Müsteşarlığı ile proje bazlı görüşmelerimiz olmaktadır. Bu görüşmelerin denetim olarak algılanmış olabileceğini düşünmekteyiz. Hazine Müsteşarlığı'nın Anadolu Ajansı'nda sözü geçen denetimi yaptığı söylemi gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Oran, Atatürk'ün AA'daki hissesini sordu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN