''Muharebe sahasının çelik yumrukları''

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin () en etkin vurucu gücü tankların manevra ve atış güçlerinin test edildiği Şereflikoçhisar'daki poligon birliğinin kapıları, Anadolu Ajansı'na (AA) açıldı.

Giriş Tarihi: 22.2.2013 16:17 Güncelleme Tarihi: 26.2.2013 09:14
Muharebe sahasının çelik yumrukları olarak tanımlanan tankçılar, poligonda üstün atış kabiliyetlerini gözler önüne serdi.

AA muhabirinin izlenimlerine göre, muharebe alanlarının en etkili manevra, ateş gücü, sürat ve darbe tesirine sahip olan tankların sınırları ile siyah bereli tankçıların atış yetenekleri, Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde bulunan Şehit Asteğmen Kerim Kök Kışlası Poligon Birliği'nde test ediliyor.

Elektronik atış sistemi bakımından dünyanın en modern 10 tank atış poligonu arasında yer alan, 31 kilometrekarelik tesiste, 1966 yılından beri tank atışları gerçekleştiriliyor. Güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu poligonda, tankçılar yerli tasarım ürünü sabit ve hareketli elektronik hedeflere 105 mm'lik top ve makineli tüfeklerle ileri taarruz atışları yapabiliyor.


Her türlü savaş ortamına uygun hedeflerin bulunduğu poligonda, atış sonrasında alanda bulunan kulede, ASELSAN tarafından geliştirilen elektronik sistem ile hedef isabet oranına ilişkin personele detaylı bilgi verilebiliyor.

LEOPARD-1 T TANKLARININ TOP ATIŞLARI NEFES KESTİ

Yıl boyunca planlı atış faaliyetleriyle geçirildiği poligonda, Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki mekanize birliklerden gelen muharebe sahasının siyah berelileri, ASELSAN tarafından atış sistemi ile donatılan Leopard-1 T tanklarıyla gerçekleştirdiği top atışları nefes kesti.

Poligon alanında, 4 tank ve 16 personelle faaliyet gerçekleştiren bir tank takımı, peş peşe hareketli hedefleri önce makineli tüfek ardından da toplarla döverek üstün atış kabiliyetlerini gözler önüne serdi.

Poligonda, envanterindeki her tank çeşidiyle atışlar yapılmasının yanı sıra zırh ve mühimmat denemeleri ve milli tank Altay'ın testleri de gerçekleştiriliyor.

Muharebe meydanları ile zor iklim ve arazi koşullarında görev yapabilecek şekilde yetiştirilen tankçılar, terörle mücadeledeki üstün başarılarıyla da yüz güldürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Muharebe sahasının çelik yumrukları''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN