Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıışık'a 28 Şubat tutuklaması

Balyoz davasından tutuklu ve 'irticai mücadelede İsrail taktiği' önerdiği belirtilen dönemin MGK Genel Sekreteri emekli Org. Sarıışık hakkında ikinci tutuklama kararı çıktı

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Balyoz davasından 18 yıl hüküm giyen emekli Org. Şükrü Sarıışık ile emekli Korg. Doğan Temel 28 Şubat soruşturması kapsamında dün Ankara Adliyesi'nde ifade verdi. Dönemin Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Sarıışık, Balyoz darbe planının başaktörleri arasında yer alırken "İrticai mücadele" kapsamında İsrail taktiği öneren komutan olarak kayıtlara geçmişti. Bu kez 28 Şubat soruşturmasını yürüten Savcı Mustafa Bilgili tarafından BÇG faaliyetleri hakkında sorgulanan Sarıışık sevkedildiği "özgürlük hakimliği"nce tutuklandı. BÇG toplantıları sırasında yurtdışındaydım diyen Temel ise önce serbest bırakıldı, ancak yurtdışında olmadığına ilişkin belgeler mahkemeye ulaşınca tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi. Emekli Org. Şükrü Sarıışık ile Korg. Doğan Temel tutuklu bulundukları Silivri Cezaevin'den Ankara Adliyesi'ne getirildi. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığını yürüten 2003 yılında da Orgeneralliğe terfi ederek MGK sekreterliğini yapan Sarıışık'ın, Balyoz davası konu olan ses kayıtlarındaki, "İstanbul ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki olaylara İsrail örneğinde olduğu gibi kesin süratli ve sert tedbirler alınmadığı takdirde irticai olayların ülke geneline yayılma ihtimali mevcuttur" önerisinde bulunduğu iddia edilmişti. Savcı, 7 Nisan 1997 günü BÇG'nin irtica ile mücadele konulu toplantısına katıldığı gerekçesi ile cezaevinden getirilen Sarıışık'a 78 soru yöneltti. Savcı Bilgili, Sarıışık'a ıslak imzasını taşıyan belgeleri gösterirken, BÇG tarafından yapılan toplantılar, ABD ve İsrail'le yapılan görüşmeler ile ilgili sorular yönelttiği öğrenildi. Tutuklama istemiyle nöbetçi Özgürlük hakimliğine sevk edilen Sarıışık hakkında ikinci kez tutuklama kararı çıktı.

YURT DIŞINDAYDIM...'

Emekli Korg. Temel soruşturma savcısı Bilgili'ye BÇG toplantılarının yapıldığı dönemde yurt dışında görevli olduğunu söyledi Savcılık, Temel hakkında ise tutuklama istemedi ancak, Genelkurmay'dan "Temel'in görev yerine ilişkin bilgi" istedi. Temel'in ilgili tarihlerde yurtdışında olmadığı bilgisi ulaşınca ise savcılık Temel'i tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme, adli kontrol şartıyla Temel'i serbest bıraktı. Sarıışık ve Temel, daha sonra tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'ne götürüldü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıışık'a 28 Şubat tutuklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN