Başbakan teröristlerin iadesini isteyecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Almanya Şansölyesi Angela Merkel'i ağırlayacak.

Giriş Tarihi: 25.2.2013 12:13
Erdoğan ve Merkel arasında gerçekleşecek görüşmede Almanya'daki teröristlerin Türkiye'ye iadesi başta olmak üzere Avrupa Birliği müzakereleri, çifte vatandaşlık ve vizelerin kaldırılması konuları ele alınacak.

Dün Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün başkent Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Merkel'in Ankara ziyareti Anıtkabir ziyareti ile başlayacak. Öğlen saatlerinde Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ile öğle yemeği yiyecek olan Merkel, saat 14.30'da ise Başbakanlık Merkez Bina'da Başbakan Erdoğan tarafından resmi törenle karşılanacak. Törenin ardından Başbakan Erdoğan ve Merkel baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirecek. Erdoğan ve Merkel'in daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

MERKEL'E TERÖR LİSTESİ VERİLECEK

Başbakan Erdoğan'ın Angela Merkel ile gerçekleştireceği görüşmede ele alınacak öncelikli konu terör olacak. DHKP-C terör örgütü tarafından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından Avrupa'daki terör grupları tekrar gündeme gelmişti. Başbakan Erdoğan partisinin TBMM'deki bir grup toplantısında terör örgütü üyelerinin Avrupa'da rahat hareket edebildiğine dikkat çekmiş, Almanya'dan istenen bazı teröristlerin ise Türkiye'ye teslim edilmediğini söylemişti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, 6 Şubat tarihinde Almanya Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin Avrupa'daki terör örgütlerini çok yakından izlediğini, kimin nerede olduğunu çok iyi bildiklerini belirtmişti ve bu verileri Almanya ile paylaşacaklarını söylemişti. İşte bugün Ankara'da gerçekleşecek olan Erdoğan-Merkel görüşmesinin ana gündem maddesini de Almanya'daki teröristler konusu oluşturacak.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin elindeki istihbarat bilgilerini Merkel'le paylaşarak, Avrupa'da elini kolunu sallayarak dolaşan yasadışı terör örgütü üyelerinin Türkiye'ye teslim edilmesini isteyecek. Ayrıca ABD Büyükelçiliği'ne bombalı saldırı gerçekleştiren Ecevit Şanlı'nın Almanya'da gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakıldığı yönündeki bilgiler de Türkiye'nin elindeki bir diğer koz olacak.

Başbakan Erdoğan'ın terörle mücadele kapsamında Avrupa ülkelerine sert eleştirilerde bulunmasının ardından Fransa, Almanya gibi birkaç Avrupa ülkesinde terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonların da yine görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor.

AB MÜZAKERELERİ

Görüşmede ayrıca Avrupa Birliği müzakerelerinin de masaya yatırılması bekleniyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye'nin AB müzakereleri donma noktasına gelmişti. Fakat son dönemlerde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın Türkiye'nin AB üyeliğine olan bakışının değişmeye başlamasıyla Almanya Şansölyesi Merkel de müzakerelerde ilerleme için yeni bir başlığın açılmasından yana olduğunu belirtmişti. Başbakan Erdoğan ise AB'ye yönelik son açıklamalarında sert eleştirilerde bulunmuş ve Türkiye'nin 50 yılı aşkın bir süredir bekletildiğini söyleyerek, Türkiye'nin daha fazla beklemeye tahammülü olmadığının sinyalini vermişti. Bugünkü ziyarette de Türkiye'nin AB müzakerelerinin detaylı bir şekilde ele alınması ve Başbakan Erdoğan'ın da duyduğu rahatsızlığı birinci ağızdan Merkel'e aktarması bekleniyor.

ÇİFTE VATANDAŞLIK SORUNUNU ELE ALINACAK

Erdoğan-Merkel görüşmesinde ele alınması muhtemel konulardan bir tanesi de çifte vatandaşlık konusu. Başbakan Erdoğan, Almanya ile gerçekleşen her münasebette Almanya'daki Türkler için çifte vatandaşlık hakkını gündeme getirmişti. Almanya'da doğan Türk çocukları 23 yaşına kadar çifte vatandaşlıktan yararlanabilirken, 23 yaşından sonra Türk vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Görüşmede çifte vatandaşlık konusunun görüşülmesi bekleniyor.

Toplantıda görüşülmesi beklenen bir diğer önemli konu da vize muafiyeti olacak. Başbakan Erdoğan, birçok kez AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırması gerektiğini söylemişti. Başbakan Erdoğan'ın bu talebine karşı Almanya, Türk vatandaşlarına vizenin kolaylaştırılmasından yana olduğunu dile getirmişti. Bugünkü kritik ziyarette de iki ülke arasındaki vize konusunun değerlendirilmesi bekleniyor.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER ARTIRILACAK

Almanya Şansölyesi'nin Ankara ziyaretinde görüşülecek bir diğer önemli konu da ekonomi olacak. Edinilen bilgiye göre Merkel'e Türkiye ziyareti sırasında 15 Alman işadamı da eşlik ediyor. TÜSİAD ile Alman Sanayiciler Birliği tarafından kurulan 'Türk-Alman Ceo Forumu' da bugün Ankara'da toplantı gerçekleştirecek. Erdoğan-Merkel görüşmesi ve Türk-Alman işadamları arasındaki görüşmelerle iki ülke arasındaki ticaret hacminin 30 milyar eurodan 40 milyar euro seviyelerine çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor. Ayrıca, Merkel'in Ankara ziyaretinde Türkiye'nin enerji yatırımlarından pay almak için girişimlerde bulunacağı da iddia ediliyor.

Masadaki bir diğer önemli gündem maddesi ise Suriye olacak. Suriye'deki son gelişmeler, eldeki istihbarat verileri, Patriotlar gibi birçok konunun toplantıda ele alınması bekleniyor. Ayrıca Türkiye-İsrail ilişkilerinin Merkel tarafından gündeme getirilmesi bekleniyor. Merkel'in iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasından rahatsız olduğu bilinirken, bugünkü görüşmede de ilişkilerin normale dönmesi için çaba sarf edeceği tahmin ediliyor.
Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşecek olan görüşmelerin ardından Merkel'in Başbakan Erdoğan ile birlikte Resmi Konut'a geçmesi ve burada Türkiye'de bulunan bazı dini cemaat temsilcileriyle toplantı yapması bekleniyor. Toplantının ardından ise Başbakan Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel'in onuruna akşam yemeği verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan teröristlerin iadesini isteyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN