Batman'da 7 erkek şiddet mağduru

Batman'da 7 ayda aile içi şiddet gördükleri iddiasıyla polise başvuran 7 erkekten 3'üyle ilgili koruma kararı alındı. 68 kadın da koruma altında

Giriş Tarihi: 25.2.2013
Batman'da 7 ayda 7 erkek, aile içi şiddet gördükleri iddiasıyla polise başvuru yaptı. Batman Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde 7 ay önce oluşturulan Aile İçi Şiddetle Mücadele Birimi'ne kadınların yanı sıra erkeklerin de mağdur oldukları gerekçesiyle başvurduğu bildirildi. Asayiş Şube Müdürü Selahattin Adıbelli, yaklaşık 7 ay önce kurulan "Aile İçi Şiddetle Mücadele Birimi'ne bugüne kadar 7'si erkek 168'i kadın olmak üzere 175 kişinin başvurduğunu belirterek, kişilerin adreslerinin polis ekiplerince kontrol edildikten sonra gerektiğinde "idari" yada "adli" korumaya alındıklarını anlattı. Adıbelli, idari korumanın, mülki idarenin verdiği koruma kararının ardından görevlendirilen ekiplerce yürütüldüğünü hatırlatarak, şöyle konuştu: "Adli koruma ise şüpheli kişinin yani şiddet uygulayan kişinin mağdura yaklaşmasının engellenmesi için alınan adli koruma kararıdır. Bize başvuran kişileri arkadaşlarımız belirli zamanlarda, periyotlar halinde telefonlarla birime çağırmak suretiyle veya onların talepleri halinde devamlı irtibat kurularak mağduriyetleri engellenmektedir. Birimin oluşturulduğu tarihten itibaren 168 kadın ve 7 erkek, aile içi şiddet gördüğü gerekçesiyle başvuru yaptı. Bunlardan 68 kadın ile 5 erkek hâlâ korumamız altındadır. Kadınlara yönelik şiddette genelde yaralama konuları ağırlıklıdır. Erkeklerden 3'ü için şiddetten dolayı koruma kararı alındı."

DAYAK AZALDI

Batman'da kadınlara yönelik koruma kararı yenileme veya devam ettirme sayısının düştüğünü ifade eden Asayiş Şube Müdürü Adıbelli, düşüşün, polisiye tedbirlerin yanı sıra kültürel ve sosyal yapıdaki iyileştirmelere yönelik çalışmalardan kaynaklı olduğunu kaydetti. Müdür Adıbelli, "Erkeklerde şiddetin artması ve şiddet görenlerin koruma talebiyle bize gelmesinin ise değişik sebepleri var. Bunlar polisiye tedbirlerle azaltılabileceği gibi, sosyal etkinliklerle, toplumun kültürel yapısıyla da ilgili konular olup kültürel ve sosyal yapıdaki iyileştirmelerle birlikte bu sayıların azalacağını düşünüyoruz, çalışmalarımız o şekildedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batman'da 7 erkek şiddet mağduru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN