Gül: Ahde vefa bekliyoruz

Giriş Tarihi: 26.2.2013

Merkel'i Köşk'te öğle yemeğinde ağırlayan Gül, Türkiye-AB ilişkileri konusunda, "Ahde vefa göstermenizi bekliyoruz" dedi. Merkel ise yeni anayasa çalışmalarını ve İmralı sürecini "umut verici" olarak tanımladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'i, Çankaya Köşkü'nde 1.5 saat süren öğle yemeğinde yuvarlak masada ağırladı. İşte öğle yemeğinde liderlerin verdiği mesajlar:
GÜL: Türk ve Alman halkları arasındaki tarihi dostluk ve ittifak, hayatın her alanına yayılmış durumda. Bu yıl Türkiye ile Almanya arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 250. yıl dönümü ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler mükemmel bir seyir izliyor.
MERKEL:
Anadolu'nun üç şehrini kapsayan bu ziyaretimin işbirliğimizin gelişmesine katkı yapacağını umuyorum. Türk ekonomisinin son dönemde gösterdiği başarılı performans umut veriyor. Reform çalışmalarını yakından ve takdirle izliyorum.
GÜL:
Almanya, Türkiye'nin ticaretinde birinci sırada ve ikili ticaret hacmimiz de 35 milyar dolara ulaştı. Almanya'daki 3 milyona yakın Türk toplumu ve Türkiye'yi her yıl ziyaret eden 5 milyon Alman turist ile Türkiye'ye yerleşen on binlerce Alman vatandaşı da ilişkilerimizi besleyen müstesna bir insani köprü vazifesi görüyor. Bu işbirliğine karşın Almanya'dan ahde vefa ilkesi çerçevesinde Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini desteklemesine önem veriyorum.
MERKEL:
AB, dürüst bir müzakere ortağıdır. AB'nin çok sıkı üyelik kriterleri mevcuttur. Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin önümüzdeki dönemde canlandırılmasını destekliyorum. Temelini attığınız Türk-Alman Üniversitesi'nin bir an önce eğitime geçmesini umuyoruz.
GÜL: Temelini 2010'da attığımız Türk- Alman Üniversitesi projesini yakından takip ediyorum. Ayrıca NATO müttefikimiz olarak Patriot füze sistemlerinin konuşlandırılmasına verdiğiniz desteğe teşekkür ederim. Terör örgütlerine yönelik mücadelede de destek bekliyoruz.
MERKEL: Türkiye'deki yeni Anayasa çalışmalarını ve Kürt sorununun çözümü konusunda başlayan müzakere sürecini yakından takip ediyoruz. PKK bizim için de bir terör örgütüdür. Türkiye'nin bu sorunu kendi içerisinde çözeceğine inanıyorum. İmralı ile diyalog süreci umut verici.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Ahde vefa bekliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN