Kayıp kıta bulundu!..

750 milyon yıl önce parçalanan 'Mauritia' kıtasına ait kalıntılara Hint Okyanusu'nda rastlandı. Bir parçası da Hindistan'a gitmiş

Giriş Tarihi: 26.2.2013
Bilim insanları, Hint Okyanusu'nda 1.1 milyar yıl önce oluşmuş ve varolduğu 350 milyon yıl boyunca dünyadaki kara parçalarının çoğunu içinde bulundurmuş olan "süper kıta" Rodinia'ya ait kalıntılar buldu. Uzmanlar 750 milyon yıl önce parçalanan kıtanın kalıntılarının, modern dünyanın şekil almasıyla birlikte günümüzde Mauritius olarak bilinen ada ülkesinin altında, okyanus sularına karıştığını söylüyor. Araştırma için jeologlardan oluşan uluslararası bir ekip, buldukları kalıntıların yanı sıra Mauritius plajlarından aldıkları kumları ve Hint Okyanusu'nda yer çekimini incelediler. İncelemeler sonucunda plaj kumlarında lav patlamalarının getirdiği zirkon isimli bir mineral bulan araştırmacılar, kıtanın parçalanmasına volkanik bir aktivitenin neden olduğu ve Hindistan'ın Lakshadweep adasıyla Mauritius'un bir zamanlar bu mikro- kıtanın bir parçası olduğu sonucuna vardılar.

VOLKANLARDAN PARÇALANDI

Araştırmacılar kıtaya "Mauritia" adını verdi ve bulgularını Nature Geoscience dergisinde yayımladı. Uzmanlar, günümüzde okyanusla birbirinden ayrılan Hindistan'la Mauritius'un bir zamanlar birleşik olduğunu söylüyor. Hindistan'la Madagaskar arasında bulunan bu mikro-kıtanın, bölgenin jeolojik tarihini tamamen değiştirebileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp kıta bulundu!..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN