Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılın ilk toplantısı sona erdi

Milli Güvenlik Kurulu'nun şubat ayı olağan toplantısı sona erdi.

Giriş Tarihi: 26.2.2013 19:37 Güncelleme Tarihi: 27.2.2013 01:05
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen toplantı, 5,5 saat sürdü.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda, terör eylemleriyle bunlara karşı güvenlik güçlerince başarıyla gerçekleştirilen operasyonların ve bahar-yaz döneminde yürütülecek faaliyetlerin görüşüldüğü belirtilerek, ''Terörle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ederken, halkımızın huzur ve güvenliğinin temin edilmesine yönelik alınabilecek tedbirler değerlendirilmiştir'' denildi.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Suriye'de devam eden sorunların Türkiye'nin yanı sıra bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınırken, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar da görüşüldü. Toplantıda, Orta doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki son durum ve devam eden geçiş süreçleri de müzakere edildi.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda mücavir alanlarda son dönemde yaşanan gelişmelerin muhtelif boyutlarıyla değerlendirildiğine dikkat çekilirken, "Bu kapsamda, Suriye'de devam eden sorunların, ülkemizin yanı sıra bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmış; ihtilafın halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda kısa zamanda sonuçlandırılmasına matuf uluslararası çabalarda gelinen aşama gözden geçirilmiştir. Ayrıca, ülkemizdeki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları yüz seksen bini aşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar da görüşülmüştür" denildi.

Irak'ta terör eylemlerinde meydana gelen artışın endişe verici bulunduğu kaydedilen bildiride, şöyle devam edildi:

"Siyasi süreçte Irak'ta yaşanan sıkıntıların demokratik ve anayasal çerçevede çözüme kavuşturulmasının sadece bu ülkenin değil, tüm bölgenin huzur ve istikrarına katkıda bulunacağı belirtilmiştir. Orta doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki son durum ve devam eden geçiş süreçleri müzakere edilmiştir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılın ilk MGK toplantısı sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN