Türkiye'nin en iyi haber sitesi

konuştu

, Medeniyetler İttifakı Forumu'nda konuştu.

Giriş Tarihi: 27.2.2013 12:42 Güncelleme Tarihi: 27.2.2013 13:14
'ın konuşmasından satır başları:

Forumun Viyana'da gerçekleşmesinden memnuniyet duyuyorum. Biz kolay olanı değil zor olanı seçtik. Oturup izlemektense harekete geçtik. Dini ve etnik farklılıları zenginlik olarak gören topluluklar her alanda başarılı oluyor.

Türkiye'de yeniden güç kazanacak kardeşlik düzeni başta Avrupa olmak üzere birçok bölgeye örnek olacaktır. Suriye'de modern dünya başarılı olamadı.

'Ötekinin kültürünü, inançlarını, hissiyatını anlamak için mücadele verilmesi gerekirken, önyargılardan hareket edilerek, ötekinin dışlandığına ve horlandığına sıkça şahit oluyoruz. Tıpkı siyonizm gibi, tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı faşizm gibi, İslamofobinin de bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır.

Suriye'de her gün masum çocukların kan akarken dünyanın kayıtsız kalması yanlıştır. İslamofobinin insanlık suçu olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Hiçbir semavi din terörü teşvik etmez. Bunu kabul etmeyiz.

Eğer medeniyetler ittifakı diyorsak önce BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri arasında bir ittifakı oluşturmamız lazım. Burada bir defa bir ittifak yok. Üyelerden bir tanesi 'hayır' dediği zaman mesele tıkanmıştır. Öyleyse bunun masaya yatırılması lazım. BM dünya barışını korumak için kurulmadı mı? Dünya barışına hizmet etmek için kurulmadı mı? Madem ki dünya barışına hizmet için kurulmuştur, o zaman BM'nin yeniden, şiddetle bir reforma ihtiyacı vardır

Medeniyetler İttifakı olarak sormak istiyorum, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dünyanın tümünü temsil ediyor mu? Burada üç kıtayı görüyoruz. Dini olarak bu üyeler dünyadaki tüm inanç gruplarını temsil ediyor mu? Hayır etmiyor. Eğer medeniyetler ittifakı diyorsak önce BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri arasında bir ittifakı oluşturmamız lazım. Burada bir defa bir ittifak yok. Üyelerden bir tanesi 'hayır' dediği zaman mesele tıkanmıştır. Öyleyse bunun masaya yatırılması lazım. BM dünya barışını korumak için kurulmadı mı? Dünya barışına hizmet etmek için kurulmadı mı? Madem ki dünya barışına hizmet için kurulmuştur, o zaman BM'nin yeniden, şiddetle bir reforma ihtiyacı vardır. Elele vereceğiz, bütün ülkeler bu işi halledeceğiz. Son olarak Filistin'in gözlemci üye sıfatıyla Genel Kurul'da onaylanması tarihi, büyük bir başarıdır. Bu bir kırılma noktasıdır. Destek olanları alkışlıyorum.

Türkiye, Medeniyetler İttifakı'na desteğini sürdürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Erdoğan konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN