Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1200 öğrenci için 40 gönüllü yürek

Giriş Tarihi: 3.3.2013

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 40 öğretmen, parasızlıktan dershaneye gidemeyen öğrencilere el uzattı. Tatillerini feda eden öğretmenler, bin 200 8'inci sınıf öğrencisini SBS'ye hazırlıyor

Diyarbakır'da yoğun olarak göç alan Bağlar ilçesinin Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Sevgili, öğretim yılının başında, maddi imkanları iyi olmadığı için dershanelere gidemeyen 8'inci sınıf öğrencileri için ücretsiz SBS'ye (Seviye Belirleme Sınavı) hazırlık projesi geliştirdi. Bu çocuklar için okullarda ücretsiz dershane kurmaya karar veren Sevgili, ziyaret ettiği okullardaki müdür ve öğretmenlerden de gönüllü destek istedi. Türkçe, Matematik, Fen, İngilizce ve Sosyal Bilgiler branşlarında 40 öğretmen ders vermek için gönüllü olunca, dershaneye gidecek imkânı olmayan bin 200 öğrenci belirlendi. Uygulama geçen ekimde Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu'ndan başladı. Arkasından da Hüseyin Uluğ, Ali Kuşçu, Vali Ünal Erkan, Güler Şefki Özbek ve Koşuyulu İlköğretim okulları geldi. Dersleri olmadığı mesai saatleri dışı ve hafta sonları sırayla kurslarda görev alıp ücretsiz ders veren öğretmenler, ayrıca özel dershaneler düzeyinde soru bankaları hazırlayıp test takibi uyguluyor. Okul bünyelerinde rehber öğretmenlerden oluşturulan 'eğitim koçları' ise öğrenciler ile tek tek ilgilenip hangi derslerde açıkları olduğunu belirliyor.

TATİLLERİNİ FEDA ETTİLER
İlçenin aldığı yoğun göç nedeniyle sınıf mevcutlarının ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyen Sevgili, "Öğrencilerinin eğitim öğretimdeki başarılarını artırmak için başlattığımız projede hiçbir ücret almayan öğretmenler sömestr tatillerini dahi kurslarda geçirdi. Kurslar sayesinde ilçenin eğitim seviyesinde başarının katlanacağını düşünüyoruz ve bu 6 okulumuzda bu yıl en az 50 öğrencinin Fen Lisesini kazandırmayı hedefliyoruz" dedi. Perşembe günleri öğleden sonra gönüllü olarak İngilizce dersleri veren ve Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu'nda 4 yıldır görev yapan Antalyalı öğretmen Günseren Ateş Bozkurt, "Üniversite sınavına istediğiniz kadar girebilirsiniz ama SBS'nin tekrarı yok. Öğrencilerimizin açıklarını kapatmak için elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Bunu başarabilirsek ne mutlu bize" diye konuştu. Hafta sonları ders veren Türkçe öğretmeni Ömer Çelik ise, "Hiç tereddüt etmeden gönüllü oldum. Dershaneye gidemeyen çocuklarımızı hafta sonları da dâhil SBS'ye hazırlıyoruz. Sömestr tatilinde de devam ettik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1200 öğrenci için 40 gönüllü yürek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN