İşte on günlük yol haritası

Giriş Tarihi: 4.3.2013

Süreçte önümüzdeki 10 gün yoğun geçecek. Olası sabotajları engellemek için süreci sadece barış isteyenler kontrol edecek

Silahların susması için yürütülen çözüm sürecinde, İmralı mektuplarının adreslerine teslim edilmesinin ardından yeni bir dönemece girildi. Çözüm sürecini çok boyutlu devam ettiren Ankara, "adil ve kalıcı" bir barış için kararlılığını koruyor. Terörün son bulması, Kürt sorunun çözümünde mart ayı tarihi adımlara sahne olacak. BDP heyetinin, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'la görüşme tutanaklarının kamuoyuna sızmasının ardından iç soruşturma başlatan BDP de, iplerin kopmaması için AK Parti kurmayları ile görüşmeyi planlıyor. Sürecin devamı ve başarılı olması için 21 Mart'ta Nevruz'da PKK'ya çatışmasızlık-ateşkes çağrısı beklenirken, sürece ilişkin siyasi trafik de hareketleniyor. İngiltere'de IRA ve İspanya'da ETA örneklerinden yola çıkarak, PKK'ya "Silah bırak" ön şartı yerine "Şiddete son verin, Türkiye sınırlarından çekilin" çağrısı sürdürülecek. AK Parti'nin bu hafta CHP'nin bilgilendirme çağrısına yanıt verecek. BDP'nin de İmralı mektuplarına gelecek yanıtları iletmek için üçüncü ziyaret için bu hafta Adalet Bakanlığı'na başvurması bekleniyor. Yürütülecek yeni trafikte olası sabotaj eylemlerini engellemek için süreci sadece barış isteyenler kontrol edecek.

KANDİL'DEN ÖCALAN'A DESTEK

BDP heyetinin Kandil görüşmesinin ardından PKK'dan Öcalan'ın çağrısına tam destek geldiği öğrenildi. Zaman zaman aykırı seslerin geldiği Kandil, Öcalan'ın arkasında oldukları mesajını iletti. Öte yandan, Erbil'de bulunan Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, İmralı'daki görüşme notlarının BDP tarafından sızdırılmadığını ileri sürerken, bunu yapanları ahlaksız olarak nitelendirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte on günlük yol haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN