Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Balans ayarı yapan benim' demedim

"Sincan'da balans ayarı yaptım" diyen 28 Şubat'ın EDOK Komutanı İyigün, savcılıkta o açıklamayı düzeltti: "Bu ifade benim değil." İyigün, tutuklanarak cezaevine gönderildi

Giriş Tarihi: 7.3.2013
28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan dönemin Eğitim ve Doktrin Komutanı İzzettin İyigün, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Edinilen bilgiye göre, 28 Şubat soruşturması kapsamında geçen hafta tutuklanan eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun ifadesinde 4 Şubat 1997'de tankların EDOK Komutanı tarafından yürütüldüğünü belirtmesi üzerine emekli Korgeneral İzzettin İyigün için gözaltı kararı çıktı. İyigün, dün sabah saatlerinde İstanbul'daki evinde gözaltına alınarak Ankara Adliyesi'ne getirildi. İyigün, gazetecilerin görüntü almasına engel olan polisleri, "Bırakın basın işini yapsın diyerek" uyardı.

SAVCI BALANSI SORDU

Savcı Mustafa Bilgili, İyigün'e 2004 yılında yaptığı "Tankları ben yürüttüm, balans ayarı yaptım" açıklamasını sordu. Emekli Korgeneral ise "Röportajlarımda balans ayarı yaptık ifadesini kullanmadım. 80 tankın yürütülmesi emri geldi, ben de 20 tanesini yürütüp emri uyguladım" dedi.İyigün'ün savcılıkta özetle "Ben demokrasiye inanan bir insanım. En kötü demokrasi askeri müdahaleden ve darbeden daha iyidir. BÇG'nin faaliyetlerini gazetelerden öğrendim" dediği öğrenildi. İzzettin İyigün, tutuklama talebiyle sevk edildiği 3 No'lu Özgürlük Hakimi Halil İbrahim Kütük tarafından tutuklandı. Kütük tutuklama gerekçesinde İyigün'ün kendisine verilen emir üzerine tankları yürüttüğünü belirttiğini, ancak anayasanın 137. maddesindeki, "Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz" hükmüne dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Balans ayarı yapan benim' demedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN