Erdoğan'ın anayasa için B ve C planı

Parlamento dergisine röportaj veren Erdoğan, B planını "CHP ve MHP'ye gitmek", C planını ise "BDP ile işbirliği" olarak açıkladı. Erdoğan "Masadan kalkmayız" dedi

Giriş Tarihi: 8.3.2013
, başkanlık sistemi ve İmralı görüşmeleri nedeniyle düşük tempoda devam eden yeni Anayasa çalışmaları için "masadan kalkmayacağız" dedi. Uzlaşma Komisyonu'nda metin çıkmaması halinde B ve C Planlarının devreye gireceğine dikkat çeken Erdoğan, B planını "CHP olmazsa MHP ile konsensüs aramak", C Planını da "BDP ile 330 oyu bulup referandumun önünü açmak" olarak açıkladı. Erdoğan, Türk Parlamenterler Birliği'nin Parlamento dergisinde verdiği mesajlar şöyle:
Bir müzakerenin ilanihaye devam etmesi elbette söz konusu olamaz. Biz bu konuda artık somut gelişmeler görmek istiyoruz.
Uzlaşma Komisyonu bir teklif ortaya çıkaramazsa biz AK Parti olarak kendi taslağımızı müzakereye açarız. Önce B planımızı uygulamaya koyar CHP, olmazsa MHP'nin kapısını çalar konsensüs ararız. Bundan bir netice alamazsak C planını devreye sokar, taslağımızı BDP'ye götürürüz. Referandum için gerekli olan 330 oyu bulduğumuzda da taslağımızı milletimize götürürüz.
Bizim, hem milletimize, hem de genç nesillere bir şeyi ispat etmemiz gerekiyor. Bu milletin teşekkül ettirdiği Meclis'in, bir anayasa yapacak güce, birikime, tecrübeye sahip olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bir anayasa yapamamak, demokrasi karşıtlarının eline koz vermek, sivil iradenin özgüvenini zayıflatmaktır.
Masadan kalkmayı hiç kimse tarihe, millete ve ülkeye izah edemez... Bu fırsatı kim teperse tarih karşısında bunun hesabını asla veremez. Onun için AK Parti masadan kalkan taraf olmayacak.
Bir kısım değişiklikler yeterli değil, makyaj sorunu çözmüyor. En başta anayasadaki anlayışı, anayasa üzerindeki antidemokratik tehdidi kaldırmak gerekiyor. Bunu yapmazsak, Türkiye bedel ödemeye devam eder.
Türkiye terör sorununu çözdüğünde, gelecek için önünde hiçbir engel kalmayacak. Tüm dirençlere, tüm sabotajlara, tüm tahrik girişimlerine rağmen, Allah'ın izniyle bu meseleyi suhuletle hal yoluna koyacak ve kardeşlik içinde geleceğe yürüyeceğiz.
Kucaklayıcı olmayan mevcut anayasa, teröre istismar zemini temin etmiştir. Öyle bir anayasa olsun ki, hiç kimse kendisini dışlanmış, ötelenmiş hissetmesin; hiç kimse, terör örgütleri tarafından istismara maruz kalmasın. Net, basit bir anayasa istiyoruz. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın anayasa için B ve C planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN