Eymür, Zirve'de tanık olarak dinlenecek

Giriş Tarihi: 9.3.2013 17:45

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Zirve Yayınevi'nde biri Alman 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davada, Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT) eski eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür'ü tanık olarak dinleyecek.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Zirve Yayınevi ile birlikte Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerinin planlandığı iddia edilen Türkiye Ulusal Stratejiler Hareket Dairesi (TUSHAD) üzerine yoğunlaşıldı. TUSHAD'ın alt birimi olan Beyaz Kuvvetler konusunu 12 yıl önce eski MİT yöneticisi Mehmet Eymür ilk kez gündeme getirmişti. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 2001 yılında yazıyı kaleme alan Eymür'ün tanık olarak dinlenmesini kararlaştırıldı.

Eymür, halen aktif olan www.atin.org adlı sitesinde 4 Ocak 2001 tarihinde yayınlanan 'Kaos Hazırlığı / Ecevit ve Özel Kuvvetler Komutanlığı' başlıklı yazıda, "Yaygın olarak 'Özel Harp' diye bildiğimiz "Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın(ÖKK) asker gücünün yanı sıra ülke çapına yayılmış olan ve 'Beyaz Kuvvetler' diye bilinen sivil unsurları var. Bunlar muhtelif meslek gruplarında kimseler. Türkiye'nin her bölgesinden belediye başkanı, doktor, esnaf, muhtar, aşiret reisi gibi çeşitli meslek gruplarından seçilmiş, güvenilir kişiler. Günümüzden dört ay kadar önce ÖKK'nin Beyaz Kuvvetlerinde görevli bir hükümet tabibi tanıdığım telefonla aradı. Sohbet sırasında, ÖKK'nin Türkiye çapındaki asker ve sivil unsurlarını topladığını, 'altı-yedi ay içinde Başbakan Ecevit'in ağır bir şekilde hastalanma ihtimali bulunduğu ve böyle bir durumda Türkiye'de çıkması muhtemel kargaşalığa karşı alınması gereken tedbirlerin görüşüldüğünü' söyledi. ÖKK'nin Beyaz Kuvvetlerini oluşturan ve bir hayli geniş bir kadro olan sivil unsurları da hem MİT'in ve polisin hem de jandarmanın elemanlarına kıyasla ketum kişiler. Bu belki de sıkı bir disiplinin ve ağır bir şekilde cezalandırılma korkusunun neticesi." ifadelerini kullanmıştı.

Bu ifadeler üzerine Eymür'ün 21 Mart'ta İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade vermesi kararlaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eymür, Zirve'de tanık olarak dinlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN