Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4. Yargı Paketi'nde CHP'nin tutuklu milletvekilleri ve askerlerle ilgili bir düzenleme yapılması konusunda talebinin olmasına ilişkin, "Haksız tutuklamalar, uzun süreli tutuklamalar, bütün bunların önüne geçileceği ifade edildi. İnsan hak ve özgürlüklerinin genişletileceği söylendi ama öyle anlaşılıyor ki 4. Paket bu amaca hizmet etmiyor" dedi.

Giriş Tarihi: 9.3.2013 15:37 Güncelleme Tarihi: 9.3.2013 15:38
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde çıkan yangın sonucu kullanılmaz hale gelen Altındağ Yunus Emre Çarşısı'nda esnafla bir araya geldi. Enkaz alanında incelemelerde bulunan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevapladı.

Bir gazetecinin, "4. Yargı Paketi Meclis'e geldi, muhalefet partisinin bu yönde eleştirileri var. KCK'lıların da bu paketle tahliye olacağı yönünde beklentileri var. Hükümet ise bu eleştirileri reddediyor" sorusuna, "Her gelen yargı paketi yargıda reform diye geliyor. Yargıda reform demek içerideki tutukluların, kamu vicdanını rahatsız eden uygulamalar nedeniyle o rahatsızlığı giderme amacıyla bu yargı paketinin geleceği söylendi bize. Sadece bize değil, pek çok çevreye de bu tür açıklamalar yapıldı. Haksız tutuklamalar, uzun süreli tutuklamalar, bütün bunların önüne geçileceği ifade edildi. İnsan hak ve özgürlüklerinin genişletileceği söylendi ama öyle anlaşılıyor ki 4. Paket bu amaca hizmet etmiyor. Umuyorum, komisyonlarda görüşülürken sağduyu egemen olur ve toplumun beklediği sorunlarda büyük ölçüde giderilmiş olur" cevabını verdi.
'4. Yargı Paketi'nde CHP'nin tutuklu milletvekilleri ve askerlerle ilgili bir düzenleme yapılması konusunda talebinin olduğu ve bunun kapsamının ne olacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Türkiye'deki antidemokratik uygulamalar, uzun süreli tutuklamalar, sadece Türkiye'nin gündeminde olan bir olay değil. Avrupa Birliği'nden tutun Birleşmiş Milletler'e kadar hukukla ilgili bütün alanlarda, sivil toplum kuruluşlarında bu sorun dile getiriliyor. Türkiye'de bir demokrasi ayıbı var ve bunun giderilmesi gerekiyor. 21. yüzyılın Türkiye'sine bu tablo yakışmıyor" dedi.
Bu tablonun düzeltilmesi, hukukun egemen olduğu ve demokrasinin olduğu bir Türkiye özleminin olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bütün saygın çevrelerin de bu yüzden olduğunu belirtti.

"YARGI PAKETİYLE 'YARGIYA GÜVENCE VERİLMESİ' GEREKİR"

Kılıçdaroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Siz, yargıda reform yapacağım diye taahhütlerde bulunuyorsunuz. Bu taahhüdün temeli budur ama getirdiğiniz paket buna hizmet etmiyor. O zaman sormak gerekiyor. Bu yargı paketini niye getirdiniz? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde en çok mahkum edilen insan Türkiye. Neden? Demokrasi olmadığı, hak ve özgürlükler olmadığı için Türkiye mahkum ediliyor. Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde mahkum edilmesi, para cezasına çarptırılması doğru bir uygulamama mıdır? Bu açıdan toplumun her kesimi tepki gösteriyor, biz de tepki gösteriyoruz. Bütün sağduyulu toplumlar Türkiye'de yargının sağlıklı olmadığını, tarafsız olmadığını, bağımsız olmadığını, siyasi otoritenin emrinde olduğunu siyaseti otoritenin yargıyı yönlendirdiğini defalarca ama defalarca söylediler. Biz de söylüyoruz zaten. Yargı paketiyle yargıya güvence verilmesi gerekir. Bunların hiçbirisi yok. O nedenle önümüzdeki süreçte bakalım komisyonlarda görüşülürken nasıl bir tablo çıkar, hep beraber izleyeceğiz."
Başka bir gazetecinin 4. Yargı Paketi'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne açılan davaların önüne geçilmek istenmesi izlemini verdiği ve bu yönde kendisinin bir izleniminin olup olmadığını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "O konularda bana ayrıntılı bilgi verilmedi, arkadaşlarım çalışıyorlar. Adalet Komisyonu'nda görevli olan milletvekili arkadaşlarım çalışıyorlar ve ayrıntılı bilgi verecekler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN