Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silah bırakanlara Mahmur seçeneği

Türkiye ve Kandil'de dağdan inecek yaklaşık 6 bin silahsız PKK'lının geçici olarak BM denetimindeki Mahmur kampında barınması gündemde. Diğer seçenek ise silah bırakanların K. Irak'a yerleşmesi

Giriş Tarihi: 9.3.2013
PKK'nın silah bırakması için görüşme süreci devam ederken Türkiye'de ve Kandil'de dağdan inecek yaklaşık 6 bin PKK'lının geçici olarak Mahmur'da silahsız olarak barınması da gündemde. Ancak önce kampta kalanlardan, isteyenler Türkiye'ye dönecek.

ERDOĞAN İŞARET ETTİ

Başbakan Erdoğan'ın "Türkiye'deki teröristler sınırdan ikinci bir ülkeye gittiği anda bu süreç fiilen başlamış demektir. Ondan sonra Mahmur Kampı var" sözleriyle gündeme gelen 16 bin kişinin barındığı kampın silahsızlanma döneminde PKK'lılara evsahipliği yapması gündeme geldi. Erdoğan, Mahmur Kampı'nın BM ile çözülmesi gereken bir süreç olduğuna işaret ederken, Ankara henüz BM ile temas kurmadı. Mahmur'un resmi olarak bir mülteci kampı olması PKK'lılar tarafından güvence olarak görülürken, PKK'lıların hangi statüde ve nasıl ev sahipliği yapabileceği ise net değil.

MAHMUR FORMÜLLERİ

BM ile yeni bir anlaşma yaparak kampın statüsünün değiştirilmesi birinci formül olarak öne çıkıyor. Ancak bu Ankara'nın sıcak baktığı bir yöntem değil. İkinci formül PKK militanlarının bölgesel Kürt yönetiminin sağlayacağı güvence ile bu kampa silahsız olarak yerleşmeleri. Kamp BM denetiminde olduğu için buna olumlu bakması da beklenmiyor. Çünkü Kandil'dekiler kampa giderken, buradakilerin büyük kısmı da Türkiye'ye dönerse kampın statüsü de değişmiş olacak. Ankara, Kandil'den inenler ve Türkiye'den silah bırakarak Mahmur'a gidenler için yeni bir mülteci statüsü tanınmasını istemiyor.

KUZEY IRAK FORMÜLÜ

Türkiye'den çekilecek militanlar konusunda, Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin de çekinceleri söz konusu. Militanların çekilmesi durumunda, yerleştirilmeleri için Kandil çevresindeki köylerden Mahmur kampına kadar bir dizi seçenek masada. Ancak, bu militanların hangi sıfatla ve ne kadar bu bölgede kalacakları konusunda belirsizlik de bulunuyor. Irak Anayasası, Irak devletine siyasi sığınmacıları iade etmeme hakkını da verdiği için güvence arayanların bu bölgeyi tercih etmesi de bekleniyor.

AVRUPA FORMÜLÜ
Örgütün lider kadrosunun Avrupa'ya yerleşmesi beklenirken "yetki" ve "güvenlik" tartışmaları ise devam ediyor. Örgütün lider kadrosundaki bazı isimleri hakkında çıkarılan kırmızı bültenlerin ve ilgili ülkelerle yapılan "iade anlaşmalarının" da gözden geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca lider kadro Avrupa'da güvenlik kaygısı da yaşıyor. Ankara'nın tercihi görüşme ve yerleşme sürecinin Erbil ile koordinasyonla sağlanması. Erbil ile süren görüşmelerde Kandil ve Türkiye'den silah bırakıp ayrılacak olanların bir süre Mahmur'da kalmaları da masadaki formüller arasında.

MAHMUR ŞARTLARI
SABAH'ın görüştüğü BMMYK yetkilileri, kamp boşaltılmadan PKK'lıların yerleştirilmelerine soğuk bakıyor ve bu kişilerin silahtan arındırılması zorunluluğuna işaret ediyor. Bu kişilerin vatandaşlık hakları, kampta doğanların nüfusa alınması, vatansız olanlar, askerlik sorunları ve iş ve yaşam güvenliğinin sağlanması, tazminatlar için de yasal düzenleme yapılması gereği vurgulanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silah bırakanlara Mahmur seçeneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN