Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı'dan Doğu'ya barış köprüsü

, 80 kişilik heyetle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'i ziyaret etti. Ziyarette barış mesajları verildi

Giriş Tarihi: 10.3.2013
'nin organizasyonu ile "İzmir'den Diyarbakır'a Mostar'dan Malabadi'ye Barış Köprüsü Girişimi" heyeti, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. AK Parti milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Rıfat Sait ile Dernek Başkanı Ender Öztürk, dernek üyeleri, iş adamları, oda başkanları, STK temsilcileri ile gazeteci ve yazarlardan oluşan 80 kişilik grubu, Baydemir güller ile karşıladı. Sait, uçakta tanıdştıkları ve 2 oğlu dağda olan Fatma Doğan'ın kendilerine "Gerçekten bu kez samimi mi?" diye sorduğunu ve kadının da heyete katıldığını kaydetti. Sait "Çanakkale'de şehit olan Kürt, Boşnak kardeşlerimizle nasıl birlikte şehit düştüysek yine birlikte olmak istiyoruz. Kavgadan kimseye kar çıkmaz. Biz samimi duygularla geldik" dedi. Öztürk ise derneklerinin eş başkanının Siverekli olduğunu belirterek, "Paylaşılamayacak hiçbir şey olmadığını göstermek için bunu yaptık" dedi. Ensarioğlu da "Her zamandan fazla barışa ve kardeşliğe ihtiyaç duyduk. Uzun yıllar aynı ülkede birbirimizi tanımadan yaşadık" diye konuştu.

'YETERİNCE ACI YAŞANDI'
Baydemir ise bu ziyaretlerin Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney arasında 30 yıllık çatışmanın yarattığı travmadan kaynaklı uzaklaşmayı ortadan kaldırmasını umduğunu belirterek, Hakkârili, İzmirli, Trabzonlu, Şırnaklı annelerin acısının aynı olduğunu anlattı. Baydemir, "İktidar ve muhalefet, vatandaşların da katılımıyla sorunu çözmek mecburiyetinde. Diyarbakır ile İzmir arasında barış köprüsü inşa etmek bir ödev, görev ve onurdur " şeklinde konuştu.

Antep'ten 7 güvercin havalandı
Gaziantep'te, bir araya gelen 21 sivil toplum kuruluşu, çözüm sürecine destek verdi. Türkiye'nin 7 bölgesini simgeleyen 7 güvercin uçuruldu. AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı'dan Doğu'ya barış köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN