Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Kaide'nin oto alarmlı saldırı planı

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu, bir sinagog ve bir kilise ile Koç Müzesi'ne saldıracakları belirtilen 12 kişi, İstanbul Tekirdağ ve Çorlu'da yapılan operasyonla yakalandı

Giriş Tarihi: 11.3.2013
Tekirdağ Emniyet İstihbaratı, El-Kaide'nin Afganistan'daki kampında eğitim gören ve iki yıl önce Çorlu'ya gelen bir kişiyi takip etti. Takiple El-Kaide Türkiye grubunun Çorlu ve İstanbul Büyükçekmece'deki hücre evleri tespit edildi. Polis, örgüt üyelerinin 10 gün önce ciddi miktarda patlayıcı madde temin ettiğini ve hedef seçtikleri yerlere bombalı eylem hazırlığında olduğunu belirleyince düğmeye bastı. Çorlu'da 8, İstanbul'da ise 4, El-Kaide üyesi gözaltına alındı. Tekirdağ Emniyeti'nde sorgulanan 12 kişiden 2'sinin Çeçen, 2'sinin Azeri kökenli, 8'inin ise Türk olduğu ortaya çıktı.

BOMBALI DAİRE
Çorlu'da 5 tüfek ile 5 tabancanın ele geçirildiği operasyonda örgütünün bombaları Büyükçekmece Kamiloba Mahallesi İstanbul Caddesi Yenikent sitesindeki bir daireden çıktı. Ev yapılan baskında; plastik bidon içinde 7 kilo 100 gram beyaz toz madde, 15 kilo 500 gram beyaz toz madde, poşet içinde 2 kilo 300 gram çakıl madde, 5 kilo 500 gram çelik bilye, 2 kilo metalik toz madde, lehim makinesi, çok miktarda pil, plastik kapta 1 kilo 100 gram beyaz toz madde, ağzı bantlı 500 ml'lik pet şişe içinde sıvı madde, gravür makinesi, voltmetre, kova içinde bir kilo beyaz granül madde, birer litrelik pet şişelerde Hidrojen peroksit ile içinde düzenek planının bulunduğu küçük not defteri çıktı.

KRİTİK HEDEFLER

Ele geçirilen krokilerde; ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu, Balat'taki bir sinagog, kilise ile Koç Müzesi'ne ait fotoğraflar ve işaretli haritalar çıktı. Zanlıların Google Earth'tan hedef yerlerin krokilerini indirdiği, krokilerde işaretledikleri Amerikan konsolosluğu, sinagog, kilise ve müzede "fotoğraflı" keşif yaptığı belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Kaide'nin oto alarmlı saldırı planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN