İlişkilerimiz hızlı trenden de hızlı

Giriş Tarihi: 11.3.2013

ABD Büyükelçisi Ricciardone, 247 kilometre hızla giden Ankara-Eskişehir hızlı treninde Türkiye-ABD ilişkileri için "hızlı trenden de hızlı" dedi. Büyükelçi, DHK P-C içinse "ateist fanatikler" ifadesi kullandı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Ankara- Eskişehir hızlı treninde ATV'ye konuştu. 247 kilometre hızla giden trende Türkiye-ABD arasındaki ilişkileri değerlendiren ve iki ülke arasındaki starejik yakın ilişki politikasının geçerliliğini sürdürdüğünü kaydeden Ricciardone şu mesajları verdi:
TRENDEN DAHA HIZLIYIZ: ("Türkiye ile ABD arasındaki diplomatik ilişkiler de bu tren kadar hızlı mı" sorusuna) Çok çok daha hızlı öyle de olması gerekiyor.
ORTAKLIĞIMIZ GÜÇLENECEK: ("Kerry'nin dışişleri bakanı olmasının ardından ilişkilerde bir değişiklik olur mu" sorusuna) Bu yol Obama'nın ilk döneminde çok net bir şekilde kurulmuştu. Obama, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'la ilişkilerimizi daha da genişletmek için anlaştı. Soğuk savaş döneminde ve sonrasında da ortak güvenlik ve savunmaya odaklanmıştık. Bu hala önemini koruyor ancak biz ilişkilerimizi özellikle ticaret ve yatırım alanında da genişletmek istedik. Her ne kadar değişik coğrafi perspektiflerimiz, ekonomik perspektiflerimiz farklı olsa da Irak, İran gibi konulara benzer stratejik çıkarlarımız var. İsrail-Filistin sorununda mesela. Türk-Amerikan ortaklığı bundan sonra sadece daha da güçlüye gider.
OBAMA-ERDOĞAN BULUŞMASI: Eminim bu buluşma gerçekleşecek. Dışişleri Bakanı Kerry, Başkan Obama'nın bu ziyareti ne kadar çok istediğini net bir şekilde de dile getirdi. Bu ziyaretin doğru zamanda ve doğru atmosferde ama mümkün olan en kısa zamanda gerçekleşmesini istiyoruz. Çünkü Türkiye'nin sadece bölgesel barış ve refaha katkılarına değil, ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesinde önemli bir rolü olduğuna inanıyoruz. Başbakan Erdoğan'la dostluğumuz ve saygımız oldukça fazla.
BÜYÜKELÇİLİK SALDIRISI: Bu saldırı bizi daha da yakınlaştırdı. Türkiye Batı Avrupa'daki müttefiklerimizin DHKP-C'yi adalete teslim etmesi için çok mücadele veriyor. Bu konuda birlikte çalışıyoruz. Daha fazla bilgi alışverişi yapıyoruz. Hollanda, Belçika, Yunan mahkemeleri, Türk ve Amerikan mahkemeleri bu insanların adalet önüne getirebilmek için sadece istihbarat değil kanıtlar da paylaşmalı.
ATEİST FANATİKLER: Artık Sovyetler Birliği yok ve Rusya hepimizin için ticari bir ortak, kimilerine yakın kimilerine biraz daha uzak bir dost. NATO şu anda ulusal güvenliklere odaklandı. Terörle, şiddetle ve fanatizmle mücadele genel bir sorun. Fanatiklerden bahsederken sadece dini fanatikleri kastetmiyorum. DHKP-C mesela, ateist fanatikler. Bu konuda birlikte mücadele ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlişkilerimiz hızlı trenden de hızlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN