Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"PKK'nın kaçırdığı kamu görevlileri yarın teslim edilecek"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, "3 BDP milletvekili, Mazlum-Der Başkanı, İHD Genel Başkanı ve Diyarbakır İl Başkanlığı'ndan oluşan bir heyet, yarın Habur Sınır Kapısı'na gidecek. Kamu görevlilerinin yarın teslim edileceğini ifade edildi." dedi.

Giriş Tarihi: 11.3.2013 15:27 Güncelleme Tarihi: 11.3.2013 15:49
İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK tarafından kaçırılan kamu görevlileriyle ilgili olarak bir heyetin oluşturulduğunu, 3 BDP milletvekili, Mazlumder Başkanı, İHD Genel Başkanından oluşan bu heyetin yarın gidip rehineleri getirmesinin beklendiğini ifade ederken, "Heyetin yarın gideceği ve yarın bize teslim edileceği ifade edildi. Cuma gününden beri bir müsteşar yardımcımız ve emniyet üst düzey görevlilerinden oluşan bir heyeti Habur'da tutuyoruz. Emniyet birimleri, TSK ile güvenlik birimleri ve cumhuriyet savcılarıyla, sağlık birimleriyle gerekli koordinatlar oldu. Şu anda orada müsteşar yardımcısının başkanlığında Şırnak vali vekilimiz, Habur mülki idare amirimiz, Silopi kaymakamımız, hükümet yetkilileri ve diğer bütün yetkililer olayı koordine ettiler" dedi.

ŞOVA DÖNÜŞMESİNE KESİNLİKLE FIRSAT VERİLMEYECEK

"İnşallah ailelerine kavuşmalarını bekliyoruz, ailelerine de haber ettik" diyen Güler, "Şova dönüşmesine kesinlik fırsat verilmeyecektir. Bunu buradan ifade ediyorum. Kendilerini de bu anlayışı göstermelerini bekliyoruz. Böyle bir şeye fırsat vermemiz mümkün değildir. Madem bir teslimat yapılacaksa onu biz usul idaresinde yetkili oradaki arkadaşlarımıza gerekli özen gösterilerek teslim edilecektir. Olumsuz görüntülerin yaşanmasını asla istemiyoruz. Gerekli tedbirlerimizi almış durumdayız" ifadelerini kullandı.

NEVRUZ TEDBİRLERİMİZİ ALDIK

Nevruz önlemlerinin 17'sinden başlayıp 21'inde bitmek üzere değişik illerde müracaatlar olduğunu kaydeden Bakan Güler, "Elbette ki yasal bir gün kutlaması şeklinde değerlendiriyoruz. Geçmiş yıllarda yaşanan olumsuzlukların şiddet hareketlerinin yaşanmasına tabi ki izin vermemek anlamında, biz rutin tedbirlerimizi sürdürüyoruz. Bu sürece zarar vermeyecek şekilde gerçekleşmesini de bekliyoruz. Nevruz herkesin yaşamak istediği bir sevinci ifade eder. Bu anlamda herkesin kendisini ifade edebileceği, bayram coşkusunu yaşayabileceği ama başkalarının özgürlüğünün ihlal edilmeden gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Buna yönelik tedbirlerimizi sürdürdük, anlayış bekliyoruz" diye konuştu.

KAÇIRILAN KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN YOLA ÇIKTILAR

Terör örgütü PKK tarafından değişik tarihlerde Diyarbakır, Van, Muş, Bingöl ve Şırnak'tan kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyet, Diyarbakır'dan yola çıktı.

Mazlum-Der Genel Başkanı Faruk Ünsal, bu kişilerin geri alınması için yola çıktıklarını belirterek, ''Şimdi yola çıktık, yarın sabah karşıya geçmeyi planlıyoruz'' dedi.

Kaçırılan kamu görevlilerini teslim alacak heyetin içinde BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Adil Kurt, Hüsamettin Zenderlioğlu, Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"PKK'nın kaçırdığı kamu görevlileri yarın teslim edilecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN